26 Aralık 2016 10:42

Piyasalarda güvensizlik sürüyor

Perakende, hizmet ve inşaat sektörlerinde güven endekslerinde ‘kötümser’ düzeyler Aralık ayında da sürdü.

Piyasalarda güvensizlik sürüyor

Paylaş

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) Aralık ayı Sektörel Güven Endeksi araştırması sonuçlarına göre, mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi Kasım ayındaki 96.78 düzeyinden, Aralık ayında yüzde 3.5 azalarak 93.35 değerine düştü.

Hizmet sektörü güven endeksindeki bu azalış; son üç aylık dönemde ‘iş durumunun’ iyileştiğini, ‘hizmetlere olan talebin’ arttığını değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde ‘hizmetlere olan talebin’artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı.

Hizmet sektöründe bir önceki aya göre; iş durumu, hizmetlere olan talep ve hizmetlere olan talep beklentisi endeksleri sırasıyla yüzde 4, yüzde 4.6 ve yüzde 2.3 azaldı.

Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi ise Aralık ayında yüzde 0.1 oranında artarak 96.13 değerine yükseldi. Güven endeksindeki bu yükseliş; son üç aylık dönemde ‘iş hacmi-satışların’ arttığını ve ‘mevcut mal stok seviyesinin’ mevsim normallerinin altında olduğunu değerlendiren girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı. Gelecek üç aylık dönemde ‘iş hacmi-satışların’ artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısı ise azaldı.

Perakende ticaret sektöründe bir önceki aya göre; iş hacmi-satışlar ve mevcut mal stok seviyesi endeksleri sırasıyla yüzde 5.4 ve yüzde 0.4 artarken, iş hacmi-satışlar beklentisi endeksi yüzde 4.7 azaldı.

TÜİK'in her ay düzenli olarak tekrarladığı sektörel güven endeksleri 0-200 aralığında değer alıyor. Endeksin 100'den büyük olması sektörün mevcut ve gelecek döneme ilişkin iyimserliğini, 100'den küçük olması ise kötümserliğini gösteriyor. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

Makine Mühendisleri: 2017 bütçesinde yatırım ve kalkınma yok

SONRAKİ HABER

Besni Belediye Başkanı İbrahim Öztürk AKP'den istifa etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa