Sorularım var!

Sorularım var!

Kayseri'den Metal İşçisi Mert Yıldız, bombalı saldırı sonrası parti ve sendika binalarının talan edilmesi üzerine aklına gelen bazı soruları sordu.

Metal İşçisi Mert Yıldız
Kayseri

Kayseri’de yaşanan olaylar sonrasında aklıma gelen sorular var. Bunları sizlerle paylaşmak istiyorum.
Uzun yıllarını fabrikalarda geçirmiş bir işçinin soruları:
* HDP’liler içeri alınırken, “Bu işi bitireceğiz” iddiasıyla aldılar. Sizce, içeri alınmaları sorunu derinleştirmedi mi? Yaşanan gergin ortamda buna işaret değil mi? Demokratik siyaset hakkını elinden almak, nereye yönlendirir olayları…
* İlimiz Kayseri’de bombalı saldırı gerçekleşti, bin defa lanetliyorum. Sonrasında parti binalarına saldırı düzenlendi. Bence polisin hukuki olarak yapamadıklarını, yaptırttıkları gruplar bunlar. Soruyorum, bombalı saldırı ile siyasi partilerin binalarını yakmanın, yıkmanın arasında fark var mıdır? İkisi de şiddete dayalı eylemleri güçlendirmiş olmuyor mu?
* EMEP’e, DİSK’e saldıranlar ne elde etti? İşçilere bu kadar ne zaman düşmanlaştınız?
* Fabrikada arkadaşlarım, “Emekli kuyruğu bitti” diyor. Bende diyorum ki, sırada can verdiler. Artık memlekette emeklilik hakkı kazanan kalmadı ki!
* Her şeyin yükselişi ve alçalışı olur. Benim bile hayatımda bir yıl önce yaşadıklarımla şimdi aynı değil. Bu ülkede ANAP gibi yüzde bilmem kaç alan iktidar partileri tabela partisi oldu mu, oldu. AKP’yi de bekleyen bu bence.
* FETÖ’cü iddiasıyla içeri alınan tanıdık ve akrabalarımız var. Mahkeme hakları yok, avukat yok, insan hakları mahkemesi yok… Kendilerini savunamıyorlar, peki neye göre yargılanıyorlar? Gerçekten darbeyle ilişkisi varsa yargılansın ama ya yoksa? Hakkı yenilmiş olmuyor mu?
* Artık iktidara eleştirileri herkes kabul ediyor ama ne yazık ki hâlâ gelip çözemediğimiz soru, “Yerine kim gelecek?”
* Ekonomik kriz yok diyorlar, fabrikalara baksınlar. Ortalık toz duman. İş yok, üretim eskisi gibi değil. Bizi neden kandırmaya çalışıyorlar?

www.evrensel.net