25 Aralık 2016 19:33

Bebeklerinizi kışın eve kapatmayın!

Vücudun ihtiyaç duyduğu D vitaminini alabilmesi için bebeklerin kışın eve kapatılmaması uyarısı yapılıyor.

Bebeklerinizi kışın eve kapatmayın!

Paylaş

Vücudun D vitamini ihtiyacını büyük ölçüde karşılayan güneş ışığından yazın ve kışın da faydalanmak gerekiyor.  Özellikle bebekler ve gelişme çağındaki çocukların yazın olduğu kadar kışın da diş ve kemik gelişimi için son derece önemli olan D vitaminini doğal olarak güneşten almaları önemli. Ancak bu tek başına yeterli değil. Sağlıklı bebekler ve çocuklar için D vitamini takviyesi şart. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Evrim Şenkal, D vitamininin vücutta kalsiyum dengesinin sağlanması ve kemik sağlığında etkin rol oynadığını söyledi.

D vitamininin karaciğerde ve böbrekte metabolik olarak aktif formlarına dönüşen bir ön hormon olduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Evrim Şenkal şöyle devam etti: “D3 vitamini ciltten ultraviyole ışınları yani güneşin zararlı ışınlarını alarak vücutta çözülmesini sağlayarak faydalı hale dönüştürür. D2 vitamini, bitkilerde bulunan ve diğer diyetle aldığımız şeklidir. En çok balık (somon, sardunya, uskumru), balık yağı, karaciğer, et ve yumurta sarısında bulunur. Besinler D vitamini ile güçlendirilmediğinde ya da takviye D vitamini alınmadığında diyetle alınan D vitamini yüzde 10’un altındadır. Amerika’da süt ve süt ürünleri, portakal suları, ekmek, tahıllar ve formül mamalar D vitamini ile güçlendirilmiştir.”

3 DAMLA SAĞLIK...

Bebeklerin dünyaya geldikten sonra ilk aylarından itibaren D vitaminine ihtiyaç duyduğunu anlatan Yrd. Doç. Dr. Şenkal, bebekler için D vitamininin önemini şöyle anlattı: “Bebeklere yaşamın ilk haftasından itibaren D vitamini verilmelidir. Süt çocukluğu döneminde bebeklerin ana besin kaynağını anne sütü oluşturuyor. Bebekler anne sütü ile D vitamini ihtiyaçlarını tam olarak karşılayamıyor. Benzer şekilde bu dönemdeki bebeklerin aldığı diğer besinlerde de D vitamini yetersizdir. Bu yüzden, hayatın ilk haftasından itibaren anne sütü veya zorunlu sebepler yüzünden formül mama alan tüm bebeklere en az bir yaşına kadar günde üç damla D vitamini uygulanması gerekiyor.”

CAMDAN GEÇEN GÜNEŞ IŞIĞI FAYDASIZ

D Vitamini takviyesinin sadece vitaminlerle ve besinlerle sağlanamayacağını vurgulayan, Yrd. Doç. Dr. Evrim Şenkal; güneş koruyucu kremlerin (30 koruma faktör ve üzeri) D vitamini sentezini yüzde 95 oranında azalttığını ve camdan geçen güneş ışınlarının D vitamini sentezi için uygun olmadığını belirtti. Dr. Şenkal, bebekler ve gebeler için şu tavsiyelerde bulundu: “Ailelerin yaşam şekilleri (Kültürel nedenlerle bebeklerin çok fazla dışarı çıkartılmaması, evlerin balkonsuz olması gibi) ve hava kirliliği de bebeklerin yetersiz güneş görmesine neden oluyor.  Bütün gebelerin ve bebeklerin günde 10-15 dakika süre ile kol ve bacakları açık şekilde gün ortasına yakın saatlerde güneş ışınlarından faydalanması desteklenmeli. Bebeklere yaşamın ilk haftasından itibaren D vitamini verilmeli. Ayrıca yeterli güneş görmeyen veya D vitamini yetersizliği bakımından riskli bir yaşam şekli olan annelere gebeliklerinin son üç ayında D vitamini verilmelidir” (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

‘Gerçekleri halka anlatmak gerekiyor’

SONRAKİ HABER

Akar: Bedelli askerlikten 9 milyar 533 milyon lira gelir elde edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa