Midyat’taki Süryaniler 'Yaldo bayramı'nı kutladı

Midyat’taki Süryaniler 'Yaldo bayramı'nı kutladı

Mardin'in Midyat İlçesi'nde yaşayan Süryaniler, Hz. İsa'nın doğuşunu simgeleyen 'Yaldo' bayramı'nı coşkuyla kutladı.

Hıristiyanlar'ın ilk bayramı olan ve Hz. İsa'nın doğuşunu simgeleyen Yaldo (Doğuş) bayramı, Midyat'ta düzenlenen etkinliklerle kutlandı. Bayram kutlamaları ilçedeki Mort İşmuni Kilisesi'nde yapılırken, burada düzenlenen ayini Mor Gabriel Manastırı ve Turabdin Metropoliti Timotheos Samuel Aktaş yönetti. Ayinde Hz. İsa'nın doğumunda çobanların yaktığı ateşi simgelemek amacıyla kilisenin ortasına tepsi içinde çıralar konulurken, ayine katılanlar ellerindeki mumlarla bu çıraları tutuşturarak, ateşin etrafında dönüp ilahiler okudu. Ayinin ardından çocuklar, kilisenin içinde zılgıtlar çekerek tur attı.

Ayinde konuşan Turabdin Metropolit Sekreteri Can Gülten “Dünyamızın mutluluğu, huzuru ve barışı için, ülkemiz ve bölgemiz için dua ettik” diye konuştu.

Midyat Süryani Kültür Derneği Başkanı Ayhan Gürkan da, 25 Aralık tarihinin Hz. İsa Mesih'in doğum günü olduğunu belirterek, “İsa Mesih'in doğuşu nasıl ki dünyaya melekler tarafından barış, kardeşlik ve selamet müjdelendiyse, biz de aynı dileklerle başta ülkemize, bölgemize, Suriye'ye, Irak'a ve tüm Ortadoğu coğrafyasında var olan savaşlar dinsin, kanlar dursun, şiddet dursun, isteğimiz, temennimiz budur. Bir an önce ülkemizde ve tüm dünyaya barış ve kardeşlik egemen olsun” dedi. (DHA)

www.evrensel.net