25 Aralık 2016 08:23

Polisten gazeteciye: Hadi şimdi de haber yaz

Diyarbakır ve İstanbul'da düzenlenen operasyonlarda 6 gazeteci gözaltına alındı.

Polisten gazeteciye: Hadi şimdi de haber yaz

Paylaş

Diyarbakır ve İstanbul’daki operasyonlarda gazeteciler gözaltına alındı. Diken.com.tr eski editörü Tunca Öğreten, Dihaber muhabiri Metin Yoksu, Dihaber Diyarbakır Haber Şefi Ömer Çelik, BirGün gazetesi çalışanı Mahir Kanaat, Yolculuk Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Eray Sargın ile ETHA Sorumlu Müdürü Derya Okatan yapılan operasyonla gözaltına alındı. Gazeteci Gökhan Soylu hakkında da gözaltı kararı çıkarıldı. ETHA çalışanlarının kaldığı Beyoğlu’ndaki evde de arama yapıldığı, polisin iki bilgisayara el koyduğu belirtildi.

GAZETECİ DARBEDİLDİ, GÖZALTINA ALINDI

Ömer Çelik’in, Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesindeki evine önceki gece 04.00 sıralarında özel harekat polisleri tarafından baskın düzenlendi. Dihaber’in haberine göre, ailenin kapıyı açması ile birlikte Çelik’in annesini ve eşini yere yatırdı. Ömer Çelik’i ise önce salona, ardından da evin balkonuna götürerek yarım saat boyunca darp, hakaret ve küfüre maruz kaldığı belirtildi.

Çelik’i darbeden polisler, “Sen haber yazıyorsun ha! Hadi şimdi de yaz. Hadi şimdi de haber yaz” deyip, küfretti. Bir ara Çelik’i banyoya götüren polisler, burada da eşi ve annesinin yanında darbetti. Habare göre Anne Çelik’in başına silah doğrultan bir polis ise “Sen niye oğlunu gazeteci yaptın? Niye izin verdin?” diye hakaret etti. Polisler Çelik’i kelepçeleyerek, İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürdü. Evdeki herkesin cep telefonuna, kitap ve flash belleklere el koyan polisler, evden ayrıldı. Dosyada gizlilik kararı olduğu öğrenildi.

İstanbul’da da yapılan ev baskınında ise kapatılan Dihaber muhabiri Metin Yoksu gözaltına alındı. Gece saatlerinde Bahçelievler İlçesi Soğanlı Mahallesi’nde bulunan evine özel harekat polisleri tarafından yapılan ev baskınında aile fertlerinin tüm telefonlarına el konuldu. İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen Yoksu’ya 5 gün görüş kısıtlama kararı getirildi.

ÖĞRETEN’E ‘ÖRGÜT ÜYELİĞİ’ SUÇLAMASI

Gazeteci Tunca Öğreten, dün sabaha karşı evinden gözaltına alındı. Saat 03.00’te Öğreten’in evine giden polis, eş zamanlı bir operasyon olduğunu söyledi. Evde üç saati aşkın bir süre arama yapan polis, tüm telefon ve bilgisayarlara el koydu.

Gözaltına alınma gerekçesi olarak ‘terör örgütü üyeliği’ gösterilen Öğreten, Vatan Caddesi’ndeki emniyet müdürlüğüne götürüldü.

Öğreten’in 5 gün boyunca avukatıyla görüştürülmeyeceği belirtildi.

Yıllardır gazetecilik yapan Öğreten kısa süre öncesine kadar Diken’in editörüydü.

BİRGÜN’ÜN İDARİ SORUMLUSU DA GÖZALTINDA

BirGün Gazetesi İdari Sorumlusu Mahir Kanaat da önceki gece gözaltına alındı. Evde uzun süre arama yapan polisler Kanaat’in gözaltı gerekçesine ilişkin herhangi bir açıklama yapmadı.

Mahir Kanaat gözaltına alınma gerekçelerinin ise sosyal medya paylaşımları kapsamında olduğu tahmin ediliyor.

Yapılan operasyon kapsamında Etkin Haber Ajansı (ETHA) çalışanlarının İstanbul Beyoğlu’nda bulunan evlerinde ise Güvenlik Şube polisleri tarafından arama yapıldığı ve iki bilgisayara el konulduğu belirtildi. (MEDYA SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Fatih Sultan Mehmet hayatında hiç hindi yemedi

SONRAKİ HABER

SMA hastası oğlunu kaybeden baba: Artık gelecek ilacın kıymeti yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa