‘Özgürlük Nöbeti’ 18’inci haftasında

‘Özgürlük Nöbeti’ 18’inci haftasında

Bakırköy Cezaevi önündeki 'Özgürlük Nöbeti'ne bu hafta CHP Milletvekili Şafak Pavey, Yazar Ayşe Ünal ve Avrupalı akademisyenler katıldı.

Kapatılan Özgür Gündem Gazetesinin Yayın Danışma Kurulu Üyesi Yazar Aslı Erdoğan ve Dilci Necmiye Alpay ile gazeteciler İnan Kızılkaya ile Zana Kaya için başlatılan "Özgürlük Nöbeti" 18’inci haftasında Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi önünde devam etti. Nöbete CHP İstanbul Milletvekili Şafak Pavey, Yazar Ayşe Ünal ve Avrupalı akademisyenlerin yanı sıra onlarca yurttaş katıldı.

Nöbette konuşan Carlos Frade, yazarların durumunun insanlıkla ve insanların düşünme kapasitesiyle ilgili olduğunu söyledi. Frade, “Bu insanlarla kendimizi özdeşleştiriyoruz. Bu mücadele insanlık için verilen bir mücadeledir. Bugün bunun için buradayız” dedi.

Ardından konuşan Brüksel Üniversitesi akademisyenlerinden Thomas Berns ise, “Tutuklanan akademisyenlerin davasına destek vermek için buradayız. Buradaki yazarlarla dayanışmamızı göstermek için buradayız” dedi. Edinburgh Üniversitesi akademisyenlerinden Isabelle Darmon da, “Burada fikirleri için mücadele eden insanlarla dayanışmak için bulunuyoruz. Bunun da ötesinde küçük bir üniversite grubunun başkanı olarak buradayım. Bu insanların Kürtlere yönelik baskıları konulaştırdığı için hedeflendiklerini biliyoruz. Şaşkınız” diye konuştu.

Birleşik Haziran Hareketi Hapishane Komisyonu Üyesi Çağrı Gökçe, Türkiye’nin tutuklu gazeteci sayısında rekor kırdığını söyleyerek, “Daha geçtiğimiz günlerde havuz medyası tarafından hedef gösterilen Hüsnü Mahalli tutuklandı. Mahalli ve diğer gazeteci, yazarları tutuklayarak bizleri hakikatten uzaklaştıracağını zanneden siyasal iktidar yanılmaktadır” dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Şafak Pavey de Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay ile görüştükten sonra, “Bu dayanışmanızı çok anlamlı buluyorum. Yazarlar burada olduğumuzu biliyorlar. Bu yüzden moralleri çok iyi” dedi. (DİHABER)

www.evrensel.net