Bütçe, daha mürekkebi  kurumadan işlevini yitirdi

Bütçe, daha mürekkebi kurumadan işlevini yitirdi

Prof. Dr. Aziz Konukman, Orta Vadeli Program hedeflerinin çökmesinin bütçeyi işlevsiz kıldığını söyledi.

2017 bütçesini değerlendiren Prof. Dr. Aziz Konukman, bütçenin dayandığı Orta Vadeli Program (OVP) hedeflerinin çöktüğüne dikkat çekti. Konukman söz konusu çöküşün bütçeyi işlevsiz kıldığı tespitini yaptı: “OVP’ye bakarsak 2016 yılı için ortalama dolar kuru hedefi 2.96 TL, 2017 yılı için 3.18 TL, 2018 yılı için 3.29 TL ve 2019 yılı için de 3.38 TL. Şu anda dolar 3.50 TL. Diğer bütün hedefler bu hesaba göre yapılıyor. Bunlar tutmadığı an çöpe gider, başka bir anlamı yok. OVP’deki büyüme hedefleri de anlamsızlaştı. Mürekkebi kurumadan bütçe işlevini yitirmiştir.” 

Hükümetin milli gelir hesabını değiştirerek, hiçbir şey değişmemiş olmasına rağmen, ekonomiyi daha olumlu göstermesini de şu sözlerle eleştirdi: Sadece hesaplama yöntemi değişmiş. Bütün bütçe hedefleri inanılmaz bir şeklide düzelmiş görünecek. Bu durum bütçenin gerçekliği konusunda Meclisin yanıltılması demek. Tam da görüşmelerin son aşamasında yeni hesaplama ile Meclisi yanıltıyorsunuz. Yani Meclis yanlış bir belgeyi kabul ediyor.”

Konukman, bütçenin eleştiriye tabi tutulması ve toplum tarafından tartışılması amacıyla yasanın emrettiği süreye uyulmadığına değindi.  OVP’nin ve  bütçe çağrısının aynı gün yayımlanmasını eleştiren Konukman, “Aralarında bir geçiş, hazırlık süresi yok. Bu bütçe hakkının en önemli kısmı, hazırlık dönemindeki toplumsal denetimden kaçırmak anlamındadır” değerlendirmesini yaptı. Bütçeyi denetleme yükümlülüğü olan HDP’li vekillerin cezaevinde olmasını eleştiren Konukman bütçenin içeriğine ilişkin eleştirisini ise şöyle özetledi: “Yükü emekçilerde olan savaş bütçesi”. (Ankara/DİHABER)

www.evrensel.net