Aydın Engin'e ölüm tehdidi

Aydın Engin'e ölüm tehdidi

Cumhuriyet gazetesi yazarı, Aydın Engin ölümle tehdit edildi. Gazeteci Engin’e yöneltilen iki ayrı tehdidin ardından Cumhuriyet, savcılığa başvurdu.

Cumhuriyet gazetesinin geçtiği haberde, yazar Aydın Engin geçtiğimiz hafta sonu üst üste iki ölüm tehdidi aldığı bildirildi. 17 Aralık Cumartesi günü bir kitapçıdaki söyleşiye katılmak için Anadolu yakasına giden Aydın Engin, arabasını park ettikten sonra Moda Caddesi’ndeki kitapçıya yürürken önüne çıkan üç gençten biri eliyle “dur” işareti yaptıktan sonra “Güneşe iyi bak son görüşün olacak” dedi.

Aydın Engin olayın devamını şöyle aktardı: “Şaşırdım ve ürktüm. ‘Ne diyorsunuz siz’ gibi bir şeyler mırıldandım. O da tekrarladı ‘Güneşe iyi bak. Son görüşlerin olacak’ dedi. Hızla yoluma devam ettim. Ardımdan gelmediler. Oldukları yerde kaldılar mı bilmiyorum, çünkü arkaya bakmadım. Cumartesi günkü olayı fazla önemsemedim. İki üç serserinin sataşması olduğunu düşündüm. Ancak pazar günü öğleden sonra gazetedeki odama gelen bir telefonda biri ‘Günlerin sayılı ib.e’ dedi. Şaşırdım, ‘Efendim’ dedim. O ‘Günlerin sayılı senin dedim ib.e’ diye tekrarladı ve ardından telefonu kapattı.”

Engin, 31 Ekim’de Cumhuriyete yapılan operasyonunda gözaltına alınıp tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. Engin, daha önce de ölüm tehdidi aldığı için kendisine polis koruması verilmişti. Gözaltına alınıp bırakıldıktan sonra Engin’e verilen polis koruması kaldırıldı. 

29 Eylül 2014’te T24’ün Taksim’deki Haber Merkezi’nin bulunduğu binanın kapısının altından atılan bir zarfın içinden çıkan el yazılı notta, Aydın Engin ile Prof. Murat Belge için suikast hazırlığı ihbarı yapılmıştı. Notta, “Aydın Engin ve Murat Belge için karar alınmıştır ve şahıslar vazifelendirilmiştir” dendi. İhbara, “Şahıslara temiz alet verilecektir” notu düşülmüştü. (DİHABER)
 

Son Düzenlenme Tarihi: 24 Aralık 2016 14:55
www.evrensel.net