KESK: Açığa alınanlar gibi ihraçları da işine döndüreceğiz

KESK: Açığa alınanlar gibi ihraçları da işine döndüreceğiz

KESK’in KHK’lerle on binlerce emekçinin işinden edilmesine karşı ihraç edilen üyeleriyle birlikte İstanbul’dan başlattığı yürüyüş Ankara'da sona erdi.

KESK’in başlattığı “Emekçi Yürüyüşü” Ankara’da yapılan basın açıklamasıyla son buldu. Mithatpaşa Caddesi’nde toplanan kamu emekçileri “Zafer direnen emekçilerin olacak” “Çalmadık, çırpmadık, kandırılmadık” sloganlarıyla Sakarya Caddesi’ne yürüdü. Yürüyüşe CHP ve HDP milletvekilleri de destek verdi. 

Burada yapılan basın açıklamasında konuşan KESK Eş Genel Başkanı Lami Özgen, bu haklı direnişi sürdüreceklerini söyledi. OHAL  kapsamında çıkarılan KHK’ler ile darbeyle mücadele adı altında ülkenin tüm ezilenlerinin bertaraf edilmeye çalışıldığını belirten Özgen, “Örgütlü mücadelemizi engelleyemeyecekler” dedi. KHK’ler ile on binlerce kamu emekçisinin açığa alındığını belirten Özgen, Ağustos ayından bu yana açığa alınmış üyelerinin çoğunun görevine geri dönmesini sağladıklarını dile getirdi. Bu kazanımı mücadele ederek elde ettiklerini ifade eden Özgen, “İhraç edilen 86 bin kamu emekçisi içerisinde 2 bin 77 KESK üyesi de var. Biz sadece kendi üyelerimizin değil, haksız ve hukuksuz bir biçimde işine son verilen tüm kamu emekçilerinin haklarının iade edilmesi için mücadele edeceğiz. Açığa alınan arkadaşlarımızı nasıl geri döndürdükse, ihraç edilen arkadaşlarımızı da işine geri döndüreceğiz” dedi. 

‘BÜTÜN KHK’LERİ İPTAL EDİN’

AKP hükümetinin OHAL’e derhal son vermesi gerektiğini belirten Özgen, iktidara şöyle seslendi: “OHAL kapsamında çıkardığınız bütün KHK’leri iptal edin, uygulamalarını ortadan kaldırın. Kamu emekçilerinin görevlerine iadesi sağlanmalı ve yapılan soruşturmalar iptal edilmelidir. Ayrıca bu ülkenin aydınlarına, gazetecilerine, yazarlarına , akademisyenlerine, milletvekillerine, belediye başkanlarına yönelik soykırım politikalarından vazgeçmelidir. Tutsak edilen demokrasi güçleri serbest bırakılmalıdır.”

‘ÖRGÜTLÜ MÜCADELENDEN KORKUYORLAR’ 

KESK üyelerine destek veren CHP Ankara Milletvekili Murat Emir de burada yaptığı konuşmada, iktidarın emekçileri sadece işsizlikle ve yoksullukla terbiye etmeyeceğini söyledi. Asıl amacın örgütlü mücadeleye darbe vurmak olduğunu ifade eden Emir, AKP’nin bütün siyasi tarihinde örgütlü mücadeleden korktuğunu dile getirdi. O yüzden de KESK’ten ve demokratik örgütlerden korkulduğunu ifade eden Emir, Türkiye’ye bir diktatörlük rejimi dayatılırken yol temizliği yapılmak istendiğine dikkat çekti. İktidarın kendisi gibi düşünmeyenlere gözdağı vererek tek adamda tüm kuvvetleri birleştirmek, ülkeyi diktatörce yönetmek istediğini söyleyen Emir, “Ancak bizlerin örgütlü mücadelesi oldukça onlar bu amaçlarına ulaşamayacaklar” dedi. 

‘BU KARANLIK MÜCADELEYLE YIKILIR’

HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş ise cezaevinde tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın yürüyüşe selam gönderdiklerini söyledi. İktidarın faşizmi inşa etme çabalarına karşı mücadele etmeye devam edeceklerini belirten Beştaş, bu karanlığın yalnızca mücadeleyle yıkılabileceğini söyledi. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net