HDP’li Aydoğan Silivri’yi sordu, yanıt Silivri’deyken geldi

HDP’li Aydoğan Silivri’yi sordu, yanıt Silivri’deyken geldi

HDP Milletvekili Nursel Aydoğan’ın, Silivri Cezaevi ile ilgili verdiği soru önergesine yanıt tutuklanıp, aynı cezaevine konulduktan sonra geldi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, Silivri E Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan Yılmaz Kahraman’ın isimli hasta tutuklu durumuna ilişkin verdiği soru önergesine Aydoğan, aynı cezaevinde tutuklu bulunurken yanıt aldı.

HASTA MAHPUSUN SORUNUNA AYLAR SONRA YANIT 

Aydoğan, Nisan 2016’da Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, beyninde hipofiz tümörü olan hasta tutuklu Yılmaz Kahraman’a hayatını yalnız başına idame etmesinin zor olduğunu içeren rapor verilmesine rağmen Adli Tıp Kurumu’nun bunun aksi yönünde bir karar verilmesini gündeme getirmişti. Kahraman’nın karşı karşıya kaldığı bu durumla birlikte cezaevlerindeki tüm hasta tutukluların yaşadıklarını Bozdağ’ya yönelten Aydoğan, Adli Tıp Kurumu’nun (ATK), hasta tutukluların tahliye edilmeleri yönünde karar vermek yerine insan hakları ihlali üreten bir kurum haline gelmesini de sormuştu.

Aydoğan, aynı önergede cezaevinde olup “maruz kaldığı ağır bir hastalık veya sakatlık nedeniyle yaşamını yalnız başına idame ettiremeyeceği” yönünde sağlık raporu alan ancak bu rapora rağmen ATK tarafından “yaşamını yalnız başına idame ettirebileceği” yönünde karar verilen hasta tutsakların sayısını ve durumunu da Bakan Bozdağ’a yöneltmişti. 

7 AY ÖNCE SORMUŞTU

4 Kasım 2016’da tutuklanarak, Silivri Cezaevi’ne götürülen Aydoğan, 7 ay önce sorduğu bu soruların yanıtını da Silivri’deyken aldı. Aydoğan’ın bu önergesine hafta içerisinde yanıt verildi. Aydoğan’a verilen yanıt ise, hasta tutukluların cezaevlerinde karşı karşıya kaldığı durumu da bir kez daha gündeme getirdi. 

BAKANLIĞIN ‘TUTSAK’ TAHAMMÜLSÜZLÜĞÜ 

Önergede “tutsak” kelimesinin kullanılmasına bakanlığın, verdiği yanıtta cezaevlerinde “tutsak” bulunmadığı, cezaevindekilerin “tutuklu” ve “hükümlü” olduğu belirtildi. 

Bakanlık, cezaevlerindeki hasta tutukluların sayısının da yöneltildiği 1 Ocak 2016 ile 23 Eylül 2016 tarihleri arasında “infazın geri bırakılması” için 588 başvurunun yapıldığı bilgisini verdi. Bunun 407’sinin talebinin ATK tarafından reddedildiğini kaydeden bakanlık, 181’inin talebinin de ise kabul edildiğini söyledi. 

CEZAEVLERİNDE 905 HASTA TUTUKLU VAR

Bakanlığın verdiği bu rakamlar ile yıllardır hasta tutuklularla ilgili çalışma yürüten ve raporlar yayımlayan İnsan Hakları Derneği’nin verileri arasında ise farklılıklar bulunuyor. İHD’nin 26 Ekim “Dünya Hasta Hakları Günü” vesilesiyle Ekim 2016’da güncelleyerek kamuoyuna açıkladığı hasta tutuklu sayısına göre cezaevlerinde 323’ü ağır 905 hasta tutuklu bulunuyor. (DİHABER)
 

www.evrensel.net