Astana görüşmeleri Ocak’ta

Astana görüşmeleri Ocak’ta

Rusya, Türkiye, İran ve Suriye Astana’daki görüşmelerin başlaması konusunda mutabık oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Devlet terörü estiren zalim Esed’in hükümdarlığına son vermek için biz oraya girdik” sözlerinden sadece üç hafta sonra Rusya Devlet Başkanı Putin, Türkiye ve Suriye hükümetlerinin Astana’daki görüşmeler konusunda mutabık olduğunu açıkladı. Putin, “İran, Esad ve Türkiye Suriyeli tarafların Astana’da barış görüşmeleri yapması konusunda mutabık” dedi. 

RUSYA ATEŞKES HAZIRLIĞINDA

Suriye’nin ikinci büyük kenti Halep’teki cihatçı militanların tahliyesinin tamamlandığının duyurulmasının ardından, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Suriye genelinde “ateşkes” için hazır olduklarını açıkladı. 

Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un yardımcısı Gennady Gatilov da, Kazakistan’ın başkenti Astana’da yapılacak görüşmelerde Suriye’nin genelinde uygulanacak bir ateşkes planının konuşulacağını söyledi. Rus Interfax ajansına konuşan Gatilov, Ocak ayının ortalarında Türkiye, İran ve Rusya’nın katılacağı görüşmelerin ana konusunun Suriye’de ülke genelinde bir ateşkesin sağlanması olduğunu belirtti. 

PUTİN: TÜRKİYE VE SURİYE MUTABIK

Öte yandan yıl sona basın toplantısında konuşan Rusya Devlet Başkanı Putin de kendi ülkesinin yanı sıra Türkiye, İran ve Esad’ın da, Kazakistan’ın başkenti Astana’da ki görüşmeleri kabul ettiğini açıkladı. 

Sputnik’in haberine göre Putin, “Bundan sonraki adım Suriye’nin tamamında ateşkesi tam anlamıyla sağlayacak bir anlaşmaya varmak. İran, Esad ve Türkiye Suriyeli tarafların Astana’da barış görüşmeleri yapması konusunda mutabık” dedi. 

Salı günü Moskova’da yapılan görüşmelerde üç ülkenin savunma ve dışişleri bakanları Suriye’de ortak bir deklarasyona imza atmış, Suriye devletinin ‘demokratik, laik, egemen ve bağımsız’ olduğu kabul edilerek ‘askeri değil siyasi çözüm’ denmişti. Deklarasyon AKP Hükümeti’nin ‘Esad hükümetinin devrilmesine’ dayalı Suriye politikasında ‘u dönüşü’ olarak nitelendirilmişti. 

HALEP TAMAMEN ESAD’IN

Bu arada Suriye ordusu Halep’teki tahliyelerin tamamlandığını, kontrolün tamamen orduya geçtiğini duyurdu. Halep’in hükümet güçlerinin eline geçmesi ise, Devlet Başkanı Beşar Esad’ın yaklaşık altı yıldır süren savaştaki en büyük zaferi. Böylece ülkenin ana beş kenti Halep, Humus, Hama, Şam ve Lazkiye hükümetin kontrolüne geçmiş oldu.

Devlet haber ajansı SANA da Beşar Esad’ın “Halep’in özgürleşmesi sadece Suriye için değil, aynı zamanda terörizme karşı mücadelede katkıda bulunan Rusya ve İran için de bir zafer” dediğini duyurdu. Televizyon, Suriye bayrağı sallayan ve Devlet Başkanı Esad lehine slogan atan insanların görüntülerini yayınladı. 
Tahliye edilenlerin Halep’in batısında bulunan muhaliflerin elindeki kırsal bölgeye ve İdlib eyaletine yerleştirildiği bildirildi.

BM TEMSİLCİSİ: TAHLİYE HAYAT KURTARDI

Birleşmiş Milletler (BM) de önceki Perşembe’den beri kentten 34 bin kişinin tahliye edildiğini duyurdu. BM’nin Suriye’deki insani yardım koordinatörü Jan Egeland, geçen hafta başlayan tahliyelerin daha kötü bir katliamı engellediğini söyledi, “Bu operasyon, bildiğim benzerlerinin en büyüğü, pek çok hayatı kurtardı ve bence savaşın olabileceklerden daha az korkunç şekilde sonuçlanmasını sağladı” dedi.

ABD: SİYASİ GEÇİŞTE BAŞARISIZ OLDUK

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Suriye’de siyasi bir geçiş süreci konusunda diplomatik girişimlerinin başarılı olmadığını söyledi. 

Kirby, önceki gün, başkent Washington’da düzenlediği günlük basın toplantısında konuştu. Kirby, kendisine yöneltilen, ‘Dışişleri Bakanı John Kerry’nin şunu daha iyi yapabilseydik diye düşündüğü bir konu var mı’ sorusuna cevaben “Dışişleri Bakanı’na soracak olsaydınız, size Suriye’de içinde bulunduğumuz durumdan dolayı nasıl hayal kırıklığı yaşadığımızı söyleyecek ilk kişi olurdu. Bizim Suriye’de politik bir geçiş sürecine ulaşma, Suriye halkının sesinin duyulacağı, daha iyi, daha güvenli ve birleşik bir Suriye konusundaki diplomatik girişimlerimiz başarılı olmadı” şeklinde konuştu. (DIŞ HABERLER)

Son Düzenlenme Tarihi: 23 Aralık 2016 22:22
www.evrensel.net