23 Aralık 2016 18:20

‘Ayrılığa rağmen üretmeye devam edeceğiz’

Ankara Üniversitesi öğrencileri ve akademisyenler, emekliliğe ayrılan Prof. Dr. Alev Özkazanç ve Prof. Dr. Gülay Toksöz için veda düzenledi.

‘Ayrılığa rağmen üretmeye devam edeceğiz’

Paylaş

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi (SBF) öğrencileri ve hocaları emekliliğe ayrılan Prof. Dr. Alev Özkazanç ve Prof. Dr. Gülay Toksöz için anlamlı bir veda hazırladı. SBF Aziz Köklü salonunda düzenlenen veda töreninde akademi üzerindeki baskılar, “Düşüncenin yeniden sürgüne gönderilmesi” denilerek eleştirildi.

'Zoraki Ayrılık, Akademinin İçinde Akademinin Dışında Düşünmek' başlıklı etkinlik Dr. Özkan Ağtıç'ın moderatörlüğünde; akademisyen, tarihçi, yazar Taner Timur, Prof. Dr. Alev Özkazanç ve Prof. Dr. Gülay Toksöz’ün konuşmacı olarak katılımıyla gerçekleşti. Barış bildirisine imza attıkları için birçok alanda hedef gösterilen Özkazanç ile Toksöz alkışlarla uğurlandı.

'DARBEYLE GÖRÜLMEYECEK TASFİYELER'

Taner Timur, Türkiye tarihinde yaşanan darbeleri, darbe koşullarını ve beraberinde yaşanan baskıları değerlendirdi. Bugün darbe teşebbüsünün başarısız olduğunu ama bir darbeyle görülmeyecek tasfiyelerin yaşandığını belirten Timur, “İktidarlar geçicidir bugün de bir parantez yaşıyoruz. Özgür düşünceyi kısıtlayan günümüzün iktidarı da gidecek” dedi.

'ÖĞRENCİLERİM GELENEĞİ GELECEĞE TAŞIYACAK'

Prof. Dr. Gülay Toksöz, bu zamana kadar Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde çalıştığını ve hiçbir engelle karşılaşmadığı dile getirdi. Toksöz, çalışmalarına devam edeceğini aktardı.

Prof. Dr. Alev Özkazanç, konuşmasında duygulu anlar yaşadığını belirterek “Benim bir fantezim var. Siyasal'dan zoraki ayrılığıma rağmen geri döneceğimi umut ediyorum ve bu umutla yazmaya, üretmeye devam edeceğim” dedi.

Özkazanç, "Gülay'ı, beni, diğer imzacı arkadaşları bugün içinde bulunduğumuz duruma sokanlar hakkında konuşulacak çok söz var; ancak görmememiz, duymamamız, konuşmamamız isteniyor. Karışık bir süreçten geçiyoruz. Ağır siyasi durumun gerektirdiklerinden hepimiz sorumluyuz” diye konuştu. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

'El Bab hallolmak üzere, milletimizin endişesi olmasın'

SONRAKİ HABER

Hurda toplayan Suriyeli işçi iş makinesinin altında kaldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa