'El Bab hallolmak üzere, milletimizin endişesi olmasın'

'El Bab hallolmak üzere, milletimizin endişesi olmasın'

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, İzmir’de açılışta yaptığı konuşmada: ‘El Bab hallolmak üzere, milletimizin endişesi olmasın’ diye konuştu.  

İzmir’in Aliağa ilçesinde Türkiye’nin ilk LNG santralini ve Tire ilçesinde Sütaş Üretim Tesisleri’nin açılışını yapmak üzere öğleden sonra havayoluyla İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım, helikopterle Aliağa ilçesine hareket etti. Erdoğan ve Yıldırım LNG santralinin açılışını yaptıktan sonra Sütaş Üretim Tesisleri'nin açılışı için Tire ilçesine geçti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

"Yeni ulaşım imkanlarına ihtiyaç var. İzmir Büyükşehir Belediyesi’yle İZBAN’ı tamamladık, Torbalı’ya kadar uzattık, Selçuk’a kadar devam ediyor. Proje çok, vaktinizi almak istemiyorum. Aynı zamanda Ankara İzmir hızlı tren de tüm hızıyla sürüyor. Türkiye’nin önü açıktır, inşallah bölgede oyun kuran ülkelerin başında yer almaya devam edecek. Etkin politikasıyla ve kararlı duruşuyla bölgemizdeki dostlukları artıran, düşmanlıkları azaltan politikasıyla gelecek güzel günlerin inşasında başrolü oynayacaktır diyorum ve bir kez daha hepinizi sevgiyle, saygıyla selamlıyorum. 

"Açılışını yaptığımız etki limanı yüzer LNG depolama terminaliyle, Egegaz projesinin şehrimize, firmalarımıza hayırlı olmasını diliyorum. Emeği geçen tüm kurumlarımıza, firmalarımıza, mühendisinden işçisine kadar her bir kardeşime teşekkür ediyorum. Alternatif enerji kaynaklarını harekete geçiriyoruz. Doğalgaz en önemli enerji kaynağı grubundadır. Doğalgazda kaynak çeşitliliğine gitmesi şart. Hacmi küçültülmüş hali olan LNG önemli bir imkandır. Türkiye ithalatında 8. sırada bulunuyor. Yaklaşık 10 yıldır faaliyette olan tesislerini hizmete aldığımız Egegaz’a ilave olarak yeni şirketlerin de LNG konusunda yatırım hazırlığında olduğunu biliyorum. Doğalgazda ne kadar arz çeşitliliği sağlarsak kendimizi o kadar güvende hissedeceğiz. Üretime dayalı sektörlerle değerlendirince birbirini destekleyen alanlar. 

‘BİRİSİ İSTİKRAR, DİĞERİ GÜVEN’

"Türkiye’nin geçtiğimiz 14 yılı tarihinin en çarpıcı başarı hikayesidir. İki unsuru var. Birisi istikrar, birisi güven… Son yıllarda artan saldırılar hep bu güven iklimine yöneliktir. Bu oyunlara hiçbir zaman gelmeyeceğiz. Son 3,5 yıldır kesintisiz bir şekilde sosyal çalkantıdan teröre, ekonomik krizden bölgesel çatışmalara kadar her türlü yol denendiği halde kalkınma gündemimizden asla şaşmadık.

"Salı günü Avrasya Tüneli’nin açılışını gerçekleştirdim. Cumhuriyet tarihine bakınca Asya’dan Avrupa’ya iki geçiş vardı. Biz 14 yıla 3 geçiş sığdırdık. Bu aşk meselesi. İş bilenin, kılıç kuşananındır. Paranız olunca yaparsınız, olmayınca yine yaparsınız. Verdiğimiz güvenle bu üç yatırımda da para vermedik.

‘DÜNYAYI BİZ Mİ KURTARACAĞIZ' DİYOR’

"Bu terör belasını da toprağa gömeceğiz. El Bab için birileri 'Dünyayı biz mi kurtaracağız' diyor. Kilis’e bomba düşünce “Neredesin hükümet?” diyorsun, gidince “Dünyayı biz mi kurtaracağız?”

Sabır, sabır, sabır, en sonunda ÖSO ile buraya girdik. El Bab hallolmak üzere, milletimizin endişesi olmasın. Bakınız daha dün yatırım bedeli 4 milyar lira olan 151 eserin açılışını sayın başbakanımız ve bakanlarımızla birlikte gerçekleştirdik. Yatırımları heyecanla takip ediyor, zamanımızın el verdiği ölçüde açılışlara katılıyoruz. Şimdi inşallah pazartesi günü Kastamonu - Çankırı- Ilgaz tünelinin açılışını yapacağız. 13 kilometreye yakın. Dağları deldik ya, dağları deldik. Yani, Ferhat olursan Şirin'e gidersin. Biz Ferhat olduk, millet de Şirin. Oralardan kış mevsiminde geçmek mümkün değildir.

‘İSTİKBALİ İÇİN RİSK ALAN HERKESE DE SAHİP ÇIKACAKTIR’

Ülkemizi yoldan çıkarmak isteyenlere inat yatırımlarını devam ettiren iş adamlarımıza milletim adına şükranlarımı sunuyorum. Sizler bu ülkeye güvendiniz, elinizi taşın altına koydunuz. Bu ülkede gösterdiğiniz güvenin karşılığını size verecektir. Emin olun 15 Temmuz'da bu ülkenin istiklaline ve istikbaline canı pahasına sahip çıkan bu millet, istikbali için risk alan herkese de sahip çıkacaktır. (HABER MERKEZİ)
 

www.evrensel.net