Okul müdürleri davasında Mili Eğitim Müdürüne hapis cezası

Okul müdürleri davasında Mili Eğitim Müdürüne hapis cezası

Zonguldak’ta okul müdürlerinin puanını düşüren Zonguldak Milli Eğitim Müdürü'ne 'görevi kötüye kullanmak'tan hapis cezası verildi.

Zonguldak Milli Eğitim Müdürü Turgut Özbek ve İnsan Kaynaklarından Sorumlu Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ercan Kahya hakkında, puanları düşürülen okul müdürleri davasında “görevi kötüye kullanmak” suçundan dolayı beş ay hapis cezası verildi. 

Bir okul müdürü tarafındn, Zonguldak İdare Mahkemesi’nin olumlu kararlarına rağmen okul müdürlerini göreve başlatmayan ve düşük puanlar veren Özbek ve Kahya hakkında Zonguldak 5. Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Mahkeme Özbek ve Kahya’nın, davacı okul müdürünün, müdürlük süresinin uzatılması için düzenlenen değerlendirme formlarında nesnel, somut, ölçme ve değerlendirme kriterlerine dayanmadan objektiflikten uzak bir biçimde düşük puan verildiğine kanaat getirdi. 

Ayrıca, mahkemenin bu değerlendirme formunun iptaline karar vermesinden sonra yapılan yeni değerlendirme formunda da okul müdürüne usulsüz biçimde yeniden düşük puan verildiğini belirtti. Mahkeme, Özbek ve Kahya’nın, “Görevlerinin gereklerine aykırı hareket ettikleri”ni vurgulayarak önce ayrı ayrı 6'şar ay hapis cezası verdi. Daha sonra ‘takdir indirimi’ yaparak cezayı 5'er aya indirdi. Mahkeme, “hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına” karar verdi. 

EĞİTİM SEN: OKUL MÜDÜRLERİ DERHAL GÖREVE BAŞLATILMALIDIR

Kararı değerlendiren Eğitim Sen Zonguldak Şube Sekreteri İsmet Akyol, okul müdürlerinin derhal göreve başlatılmasını isteyerek "Yargı kararının uygulanmamasının suç olduğunu hep belirtmiştik. Arka arkaya kazanılan üç mahkeme kararına rağmen okul müdürlerini göreve başlatmayan Milli Eğitim Yöneticileri hakkında görevi kötüye kullanmaktan dolayı hapis cezasının çıkmış olması haklılığımızı ortaya koymuştur. Diğer illerde uygulanan yargı kararları Zonguldak'ta uygulanmıyor. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın okul müdürlerinin mahkeme kararlarıyla görevlerine dönmesiyle ilgili söylediği,  'Bizim olduğumuz dönemde mahkeme kararının gereği aynen yerine getirilir. Gerek bürokrasinin, gerekse bu görevi yapan siyasilerin mahkeme kararını yerine getirmemesi hukuk ihlalidir. Ehil, ehliyetli, liyakatli olan herkes müdürlük yapabilir. Hukuk devletinin gereği mahkeme kararlarına uymaktır' sözleri  Zonguldak'ın geçerli değil mİ?  Zonguldak Milli Eğitim Müdürlüğü derhal bu hukuksuzluğa son vermelidir. Mahkemenin verdiği iptal kararları uygulanarak, görev süreleri uzatılmayan okul müdürlerimiz ilk değerlendirmenin yapıldığı tarihteki hukuki mevzuata göre, 21 Ağustos 2014 tarihinde görev yaptıkları okullara müdür olarak atanmalıdır.” dedi.

NE OLMUŞTU? 

21 Ağustos 2014’te Zonguldak il ve ilçelerinde çoğunluğu Eğitim Sen üyesi çok sayıda okul müdürünün görevi, İl ve İlçe Milli Eğitim Müdür ve Şube Müdürlerinin verdiği düşük (75’in altı) puanlarla sona erdirilince, 8’i Eğitim Sen üyesi toplam 11 okul müdürü, Zonguldak İdare Mahkemesine dava açtı. Mahkeme de 11 okul müdürüne verilen düşük puanın “Nesnel, somut ölçme ve değerlendirme kriterlerine dayanmadığı ve objektiflikten uzak, soyut ve dayanaksız olduğu”na kanaat getirdi. İdare Mahkemesi kararının ardından yapılan ikinci değerlendirmede de okul müdürlerine İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yöneticileri tarafından yeniden düşük puanlar verildi. Bunun üzerine okul müdürleri ikinci kez dava açtı ve kazandı. Bu kez müdürler Zonguldak Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından mülakata çağrıldı. Mülakata katılmayan okul müdürleri, ilk değerlendirmenin yapıldığı tarihteki mevzuat uyarınca eski görev yerlerine atanmak istedi. Bu talep Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından reddedilince okul müdürleri 3. kez dava açtı ve yine kazandı. Mahkeme Zonguldak İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün sonradan yürürlüğe giren yönetmeliğe göre davacı okul müdürlerini mülakata davet etmesini de “Hukuksuzluk” olduğu kanaatine vardı. Okul müdürleri, Zonguldak İdare Mahkemesi kararlarına rağmen göreve başlatmaması nedeniyle Zonguldak Milli Eğitim Müdürü Turgut Özbek ve İnsan Kaynaklarından Sorumlu Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ercan Kahya’dan davacı da oldu. (Zonguldak/EVRENSEL)

Son Düzenlenme Tarihi: 23 Aralık 2016 15:12
www.evrensel.net