23 Aralık 2016 13:06

Rusya Savunma Bakanı: Suriye'de ateşkesi sağlamaya hazırız

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, 2011 yılından bu yana savaşın devam ettiği Suriye'de ateşkesi sağlamaya hazır olduklarını açıkladı.

Rusya Savunma Bakanı: Suriye'de ateşkesi sağlamaya hazırız

Paylaş

Rusya, İran ve Türkiye'nin üzerine anlaştığı "Moskova Deklarasyonu"ndan sonra Rus yetkililerden Suriye'ye ilişkin art arda yeni açıklamalar geldi. Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, 2011 yılından bu yana savaşın devam ettiği Suriye'de ateşkesi sağlamaya hazır olduklarını açıkladı. 

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un yardımcısı Gennady Gatilov da, Kazakistan'ın başkenti Astana'da yapılacak görüşmelerde Suriye'nin genelinde uygulanacak bir ateşkes planının konuşulacağını söyledi. 

Rus Interfax ajansına konuşan Gatilov, Ocak ayının ortalarında Türkiye, İran ve Rusya'nın katılacağı görüşmelerin ana konusunun Suriye'de ülke genelinde bir ateşkesin sağlanması olduğunu belirtti. 

Salı günü Moskova'da yapılan görüşmelerde üç ülkenin savunma ve dışişleri bakanları Suriye'de barışın sağlanmasına katkıda bulunmak için hazırız mesajları vermişti. 

Öte yandan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geçen hafta Japonya'ya yaptığı ziyaretinde, Astana'da yapılacak görüşmelerin Cenevre'nin devamı niteliğinde olacağını söylemişti. Putin ayrıca Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'la birlikte Suriye'de barışın devamını önereceklerini de belirtmişti. (DİHABER)
 

ÖNCEKİ HABER

Yurt dışından alınan elektronik eşyalara ek ücret ödenecek

SONRAKİ HABER

İtiraz edilen 638 kişiden sadece 15’inin kaydı donduruldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa