Meteorolojiden 3 il için kar ve yağmur uyarısı

Meteorolojiden 3 il için kar ve yağmur uyarısı

Hava sıcaklığı 1 ila 3 derece artacak. Kar yağışı Mersin ve Adana'nın iç kesimleri ile Antalya'nın doğusunun iç kesimlerinde kuvvetli ve yoğun olacak

Meteoroloji Genel Müdürlüğünde yapılan son değerlendirmelere göre, yurt geneli çok bulutlu, Marmara'nın güney ve doğusu, Akdeniz, İç Anadolu, Kütahya, Afyonkarahisar, Bolu ve Düzce çevreleri ile gece saatlerinde Doğu Anadolu'nun güneydoğusu ve Güneydoğu Anadolu'nun doğu kesimleri yağışlı geçecek. 

Kıyı kesimler ile Balıkesir ve Mardin çevrelerinde yağmur ve sağanak, diğer yağış alan yerlerde kar şeklinde görülecek yağışların, Antalya'nın doğu ilçeleri ile Mersin çevrelerinde kuvvetli yağmur ve sağanak, Mersin ve Adana'nın iç kesimleri ile Antalya'nın doğusunun iç kesimlerinde kuvvetli ve yer yer yoğun kar şeklinde olması tahmin ediliyor. Doğu kesimlerde kuvvetli olmak üzere iç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı ile sabah saatlerinde Marmara'nın doğusu ve Batı Karadeniz'in iç kesimlerinde yer yer pus ve sis hadisesi bekleniyor. Hava sıcaklığı, ülke genelinde 1 ila 3 derece artacak. Rüzgar, genellikle kuzey ve kuzeydoğu yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, sabah ve öğle saatlerinde Marmara, Kuzey Ege kıyıları, ile Orta ve Doğu Akdeniz'de kuvvetli ve yer yer kısa süreli fırtına şeklinde esecek.

YOĞUN KAR YAĞIŞI UYARISI

Kar yağışının Mersin ve Adana'nın iç kesimleri ile Antalya'nın doğusunun iç kesimlerinde kuvvetli ve yer yer yoğun olması bekleniyor. İç Anadolu bölgesini Akdeniz’e bağlayan karayollarında meydana gelebilecek ulaşımda aksamalar, buzlanma ve don olayı gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması istendi.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Yağışların Antalya'nın doğu ilçeleri ile Mersin çevrelerinde kuvvetli yağmur ve sağanak şeklinde olması öngörülüyor. Kuvvetli yağış nedeniyle ani sel, su baskını, taşkın, heyelan, ulaşımda aksamalar gibi meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması uyarısında bunuldu.

KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA UYARISI

Rüzgar, sabah ve öğle saatlerinde kuzey ve kuzeydoğu yönlerden Marmara, Kuzey Ege kıyıları ile Orta ve Doğu Akdeniz'de kuvvetli ve yer yer kısa süreli fırtına (40-60 Km/sa) şeklinde esecek. Kuvvetli rüzgar ve fırtına nedeniyle ulaşımda aksamalar, çatı uçması, ağaç ve direklerin devrilmesi gibi meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması istendi.

BÖLGELERDE HAVA DURUMU

MARMARA BÖLGESİ: Çok bulutlu, güney ve doğusu ile Kırklareli'nin doğu ilçeleri yağmur, yüksekleri karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçecek. Rüzgar, bölgenin kuzey ve batı kesimlerinde sabah ve öğle saatlerinde kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli ve yer yer kısa süreli fırtına (40-60 Km/sa) şeklinde esecek. Sabah saatlerinde bölgenin doğu kesimlerinde pus ve yer yer sis hadisesi tahmin ediliyor.

EGE BÖLGESİ: Parçalı ve çok bulutlu, Afyonkarahisar ve Kütahya çevreleri hafif kar yağışlı geçecek. Bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor. Rüzgar, Kuzey Ege kıyılarında sabah ve öğle saatlerinde kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli ve yer yer kısa süreli fırtına (40-60 Km/sa) şeklinde esecek.

AKDENİZ BÖLGESİ: Bölge geneli yağışlı geçecek. Kıyı kesimlerde yağmur ve sağanak, iç ve yüksek kesimlerde kar şeklinde olması beklenen yağışlar, Antalya'nın doğu ilçeleri ile Mersin çevrelerinde kuvvetli yağmur ve sağanak, Mersin ve Adana'nın iç kesimleri ile Antalya'nın doğusu iç kesimlerinde kuvvetli ve yer yer yoğun kar şeklinde olacak. Bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor. Rüzgar, Orta ve Doğu Akdeniz'de sabah ve öğle saatlerinde kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli ve yer yer kısa süreli fırtına (40-60 Km/sa) şeklinde esecek.

İÇ ANADOLU BÖLGESİ: Çok bulutlu, Sivas hariç bölge geneli aralıklı kar yağışlı geçecek. Bölge genelinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

BATI KARADENİZ BÖLGESİ: Çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra Bolu ve Düzce çevreleri kar yağışlı geçecek. Bölge genelinde buzlanma ve don olayı bekleniyor. Sabah saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde yer yer sis hadisesi görülecek.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ BÖLGESİ: Parçalı, zamanla iç kesimleri yer yer çok bulutlu geçecek. Bölge genelinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

DOĞU ANADOLU BÖLGESİ: Parçalı ve az bulutlu, akşam saatlerinden sonra çok bulutlu, gece saatlerinde bölge güneydoğu kesimleri kar yağışlı geçecek. Kuzey kesimlerinde kuvvetli olmak üzere bölge genelinde buzlanma ve don olayı öngörülecek.

GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ: Parçalı bulutlu, akşam saatlerinden sonra çok bulutlu, gece saatlerinde bölgenin doğu kesimleri karla karışık yağmur ve kar yağışlı, Mardin çevreleri yağmurlu geçecek. Bölgenin iç kesimlerinde sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

BAZI İLLERDE HAVA DURUMU

İSTANBUL: Çok bulutlu ve aralıklı yağmurlu. (9)

İZMİR: Parçalı bulutlu. (11)

ADANA: Çok bulutlu ve sağanak yağışlı, iç kesimleri yer yer yoğun kar yağışlı. (9)

ANTALYA: Çok bulutlu, kıyı kesimlerinin sağanak yağışlı, iç ve yüksek kesimleri karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçecek. Yağışların doğu ilçelerde kuvvetli olması bekleniyor. (9)

ANKARA Çok bulutlu ve aralıklı kar yağışlı, akşam saatlerinden sonra parçalı bulutlu. (2)

SAMSUN: Parçalı bulutlu. (8)

ERZURUM: Az bulutlu, zamanla parçalı bulutlu, sabah saatlerinde yer yer puslu. (-7)

DİYARBAKIR: Az bulutlu, akşam saatlerinden sonra parçalı ve yer yer çok bulutlu, gece saatlerinde karla karışık yağmur ve kar yağışlı. (ANKA) 
 

www.evrensel.net