23 Aralık 2016 09:33

HDP'li vekil Akdoğan'a 85 yıl hapis istemi

Tutuklu HDP Hakkari Milletvekili Nihat Akdoğan hakkında 85 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

HDP'li vekil Akdoğan'a 85 yıl hapis istemi

Paylaş

Hakkari Cumhuriyet Başsavcılığı, tutuklu HDP Hakkari Milletvekili Nihat Akdoğan hakkındaki soruşturmasını tamamlayarak iddianameyi hazırladı. Milletvekili yasama dokunulmazlıklarının kaldırılması ardından Akdoğan hakkında hazırlanan 14 fezleke iddianameye dönüştürüldü. Soruşturma kapsamında Akdoğan, 7 Kasım’da tutuklanarak, Silivri Cezaevi’ne konulmuştu. Hakkari 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede, Akdoğan’ın “suçu ve suçluyu övmek”, “Kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenleme yönetme bunların hareketlerine katılma”, “Örgüte üye olma” ve 14 defa “örgüt propagandası yapmak” iddialarıyla 85 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi. 

SAVCI İHRAÇ EDİLDİ

İddianamede, Akdoğan’ın 2015-2016 yılları arasında Hakkari merkez ve ilçelerinde partisinin gerçekleştirdiği basın açıklaması, yürüyüş, oturma eylemi, cenaze törenine katılması ve yaptığı konuşmalar nedeniyle suçlanıyor. Akdoğan hakkındaki birçok fezlekeyi hazırlayan Hakkari Cumhuriyet Savcısı Serkan Özden, “FETÖ/PDY” soruşturması kapsamında Temmuz ayında gözaltına alınmış ve meslekten ihraç edilmişti.

Akdoğan’ın, askeri operasyonlar ile “sokağa çıkma yasakları”nın protesto edildiği açıklamalara katılması, çatışmalarda yaşamını yitirenlerin cenaze törenine gitmesi, mezarlık ve taziye çadırlarını ziyaret etmesi suçlamaya delil gösterildi. Akdoğan’ın bölge illeri için kullandığı “Kürdistan” kelimesiyle, “Burada yaşayan Kürt yurttaşlar ile devleti karşı karşıya getirerek, PKK’nin Kürt Devletini kurma amacına hizmet ederek örgüt propagandası yaptığı” öne sürüldü. Akdoğan’ın katıldığı etkinliklerde yaptığı konuşmaların içeriğinin, toplumu oluşturan bireyler arasında sosyal sınıf, ırk, din, mezhep ve bölge farklılıklarını halkı kin ve düşmanlığa neden olacak şekilde dile getirdiği ileri sürülen iddianamede, bu nedenle Akdoğan’ın yaptığı basın açıklamalarının düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilemeyeceği savunuldu. Akdoğan’ın siyasi parti faaliyeti kapsamında katıldığı 14 eylem ve etkinlik, “Siyasi faaliyet görünümü altında gerçekleştirdiği” ve “Şiddet” içerdiği ileri sürülen iddianamede, açıklamalarının “salt siyasi parti faaliyeti kapsamında görülmeyeceği ve düşünülemeyeceği” savunuldu. Akdoğan’ın bu etkinliklere katılarak, “Örgütün hiyerarşik yapısı içinde yer alma suçunu” işlediği iddia edildi.

İddianameyi kabul eden Hakkari 1. Ağır Ceza Mahkemesi, davanın “güvenlik” gerekçesiyle başka ile nakledilmesi için Hakkari Cumhuriyet Başsavcılığı’na yazı yazdı. Davanın ilk duruşması 12 Ocak’ta Hakkari’de görülecek.

MECLİS’TE ‘ÖRGÜT PROPAGANDASI’ YAPTIĞI İDDİA EDİLMİŞTİ

Öte yandan Akdoğan hakkında hazırlanan ve iddianameye dönüştürülen fezlekelerde, Akdoğan’ın yasama faaliyeti kapsamında Meclis’e verdiği soru önergesi ve Cizre için mecliste yaptığı açlık grevi suçlama konusu yapılmıştı. Akdoğan’ın, Cizre’deki bodrumlarda mahsur kalan yaralıların ve yaşamını yitirenlerin cenazelerinin çıkarılması için HDP milletvekilleriyle 2 Şubat’ta TBMM’de yapılan açlık grevi eylemine katılmasının suçlama konusu yapıldığı fezlekede Akdoğan’ın, “Cizre’de bodruma sığınan kişilerin sivil olmadıkları, güvenlik güçleriyle çatışan örgüt üyeleri oldukları kamuoyunca bilinmektedir. Açlık grevine girilerek bu örgüt üyelerini kurtarmak, güvenlik güçlerin başarısız olmasını sağlamak için TBMM çatısı altında açlık grevine girilerek örgüt propagandası” yaptığı iddia edildi.

SORU ÖNERGESİ İLE ‘ÖRGÜTE YARDIM’ İLE SUÇLANMIŞTI

Fezlekede, polisin “kaçakçılık” yaptıkları iddiasıyla Hakkari’nin Çukurca ilçesinde esnafların mallarına el konulmasına ilişkin, dönemin İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesi suç unsuru olarak gösterilmişti. Fezlekede soru önergesi için şu değerlendirmede bulunulmuştu: “Bilinen bir gerçek olan kaçak ürünlerin ticaretinde PKK’nin gerek gümrük vergisi gerekse vergilendirme adı altında esnaftan para alınarak gelir elde ettiğinden örgütünün de gelirinin ona müzahir insanlar tarafından devamının sağlanması maksadıyla soru önergesi veren HDP Hakkari Milletvekili Nihat Akdoğan’ın bu kaçak ticaretin legal görülmesini isteyerek örgüte dolaylı olarak maddi yardımların sürdürülmesini sağlama gayretiyle propaganda yaptığı değerlendirmektedir.” (DİHABER)


 

ÖNCEKİ HABER

TBMM Başkan Vekili Pervin Buldan serbest bırakıldı

SONRAKİ HABER

Dersim'de koruma altındaki vaşak silahla vurularak öldürüldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa