Temasa geçilmemiş yerlilerin fotoğrafları çekildi

Temasa geçilmemiş yerlilerin fotoğrafları çekildi

Brezilyalı bir fotoğrafçı, temasa geçilmemiş yerlilerin fotoğraflarını çekti. Yerli Uzmanı Meirelles uyardı: 'İyi ki onlar hakkında bilgimiz yok'

Brezilya'da içinde bulunduğu helikopter, sağanak yağmurdan kaçınmak için yol değiştiren Fotoğrafçı Ricardo Stuckert, daha önce temasa geçilmemiş Amazon yerlilerinin fotoğraflarını çekti.

The Guardian'ın haberine göre Brezilyalı fotoğrafçı, "Kamerayı aldım ve fotoğraflamaya başladım. Ne olduğunu düşünmek için fazla vaktim yoktu" dedi. Stuckert, kamuflaj için vücudunu boyayan bir erkekten etkilendiğini söyleyerek "Biz soğuk olduğunda üzerimize kıyafet giyeriz. Onlarsa, kendilerini korumak için vücutlarını boyuyorlar" dedi. Stuckert, "Böyle bir şeyi fotoğraflamanız gerekir. Korunması gereken bir şey" şeklinde konuştu.

Stuckert'ın, üzerinde çalıştığı bir kitap için başka bir yerli grubu fotoğraflamak üzere Peru sınırı yakınındaki Acre'ye doğru gittiği belirtildi.

Brezilya'daki yerli gruplara dair uzman olan Jose Carlos Meirelles, Acre eyaletinde izole vaziyette 3 grup olduğunu söyledi.

Brezilya'da 80'e yakın temas edilmemiş yerli kabilesi olduğu tahmin ediliyor. Ancak bu grupların varlığı yasa dışı madenciler, uyuşturucu kaçakçıları ve kerestecilerin tehdidi altında.

Meirelles'in anlatımına göre, 2014'te Acre'de temasa geçilen Txapanawa kabilesi üyeleri, Meirelles'e gördükleri helikopterleri sihirli nesneler ya da dev kuşlar sandıklarını belirtti. Txapanawalılar, helikopterlerin içinde kendileri gibi insanlar olduğunu hiç akıllarına getirmediklerini söyledi.

ONLARI TANIMAYA BAŞLADIĞIMIZ GÜN SORUNLAR YAŞAMAYA BAŞLAYACAKLAR

Meirelles, Stuckert'ın fotoğrafladığı kabileye dair ilk işaretleri 1988'de gördüğünü aktardı. "Baltalar, palalar, elekler kullanıyorlar. Bize dair bilgileri var ama çok az" dedi. Meirelles, söz konusu kabilenin yaklaşık 300 kişiden oluştuğunu, tarım ve avcılık yaptığını ifade etti. Meirelles, kabileyi sağlıklı gördüğü için sevindiğini söyledi ve kimsenin kabilenin ismini bilmediğini dile getirdi: "Onlara Humaita nehri kaynağının yerlileri diyoruz. Kimseyle temasa geçmediler, konuştukları dile ve kim olduklarına dair bir bilgimiz yok. İyi ki de yok. Onlar hakkında bir şeyler öğrenmeye başladığımız gün sorunlar yaşamaya başlayacaklar" dedi. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net