22 Aralık 2016 19:16

‘Türk polisine karşı kendimizi koruyamayız’

İsveç’in Türkiye Başkonsolosu Lars Wahlund, Andery Karlov suikastına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Paylaş

Rusya’nın Türkiye Büyükelçisi Andery Karlov’un bir suikast sonucu katledilmesinden sonra İsveç Devlet Televizyonu’na (Svt) açıklamalarda bulunan Türkiye Başkonsolosu Lars Wahlund, cinayeti gerçekleştirenin bir polis olmasından hareketle “Türk polisine karşı kendimizi koruyamayız” dedi.

Bundan sonra resmi toplantılar ve kamuoyuna açık etkinliklerde daha dikkatli olacaklarını ve güvenlik önlemlerini artıracaklarını söyleyen Wahlund, “Türkiye’nin de hangi önlemleri alacağını ve bizlere hangi güvenceleri vereceğini göreceğiz” diye konuştu.

GÜVENLİK ARTIRILDI

Wahlund, son üç yıl içinde büyükelçiliğin güvenlik personelinin sayısını arttırıldığını, tüm ziyaretçilerin arandığını ve cihazlardan geçirildikten sonra büyükelçiliğe alındığını ama güvenliğin Türkiye’nin içinde bulunduğu durumdan dolayı yüzde yüz olamayacağını söyledi.

Rus Büyükelçi Karlov’a yönelik suikastın endişe verici olduğunu ve büyükelçilik personelinin korunmasından Türkiye’nin birinci derecede sorumlu olduğunu söyleyen Wahlund şunları kaydetti: “Biz, elbette güvenliğimizi arttıracağız ama Türk polisine karşı kendimizi koruyamayız. Aynı salonda bundan iki hafta önce bizim bir etkinliğimiz vardı. Eğer bir Türk polisi gelmiş olsaydı, onu durdurup durdurmayacağımızı bilemiyorum.”

Wahlund, Svt’nin “Türk kurumlarının güvenliğin sağlanmasını ciddiye alıp almadığı” sorusuna ise “Evet, sanırım güvenlik çalışmalarını çok ciddiye alıyorlar, ama onlar da tehlikede. İç politik durum biraz sarsıntıda, oldukça meşguller. Türkiye’de polislerin sayısı yetersiz değil, ama belki başka şeylere öncelik vermeleri gerekir” diyerek yanıtladı. (Stockholm/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Yanan yurttaki çocuklar şiddet görmüş

SONRAKİ HABER

MSB: İdlib'de konvoyumuza saldırıda 3 kişi öldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa