Erdoğan: Lozan’ın kayıplarına üzülen bir milletiz

Erdoğan: Lozan’ın kayıplarına üzülen bir milletiz

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan toplu açılış töreninde konuştu ve yine Lozan Antlaşmasını tartışmaya açtı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde uluslararası tartışmalara yol açan Lozan Antlaşmasını yine tartışmaya açtı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi'nde gerçekleşen Toplu Açılış Töreni'nde konuşan Erdoğan, “Dünyanın ve bölgemizin yeniden yapılandırılmaya çalışıldığı şu kritik dönemde eğer durmaya kalkarsak kendimizi bulacağımız yer Sevr şartlarıdır. Halbuki biz hala Lozan'daki kayıplarımızın üzüntüsüyle yaşayan bir milletiz” ifadelerini kullandı.

‘ETNİK BÖLÜCÜLÜĞÜ KULLANDILAR’

Yaşanan saldırılara ilişkin de konuşan Erdoğan asimetrik saldırılarla karşı karşıya olduklarını dile getirdi ve Türkiye’nin etnik ayrımlarla bölünmek istendiğini ileri sürdü:
“Geçmişteki mücadelelerin aksine bugün asimetrik bir saldırıyla karşı karşıyayız. Terör örgütleri bu kavganın sadece piyonlarıdır. Bizim asıl mücadelemiz arkasındaki güçlerdir. Etnik bölücülük zehrini Kürt kardeşlerimize zerk etmeye çalıştılar. Hamdolsun başaramadılar. Siyasi görüş farklılıkları üzerinden milletimizi bölmeye çalıştılar, bundan da netice elde edemediler.”

ASKER ÖLÜMLERİNİ SIRADANLAŞTIRDI

El Bab operasyonu sırasında hayatını kaybeden askerlere de değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “16 şehidimiz oldu 200'e yakın DEAŞ'lı orada öldürüldü. Ülkemizi sürekli tehdit altında tutanlara karşı artık duramazdık. Bunun gereğini de yapıyoruz” diyerek ölümleri normalleştirdi. (DHA)

www.evrensel.net