TGS öğrenci komisyonundan gazeteciliğin 5N1K'sı etkinliği

TGS öğrenci komisyonundan gazeteciliğin 5N1K'sı etkinliği

TGS Ankara Öğrenci Komisyonu’nun kuruluş etkinliğinde basında sendikalaşma ve gazeteciliğin günümüzdeki durumu konuşuldu

TGS Ankara Öğrenci Komisyonu kuruluş etkinliğini Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde yaptı. Etkinlikte basında sendikalaşma ve gazeteciliğin günümüzdeki durumu konuşuldu. 

"Haber, Sendika ve Hukuk Düzleminde Gazeteciliğin 5N1K'si" başlığıyla etkinliğe, TGS Ankara Şube Yöneticisi ve Evrensel Ankara Temsilcisi Cem Gurbetoğlu, TGS Hukuk Danışmanı Meliha Selvi ve Milliyet Ankara Haber Müdürü Gökçer Tahincioğlu katıldı.

TGS Ankara Şube Yöneticisi ve Evrensel Ankara Temsilcisi Cem Gurbetoğlu, gazeteleri çıkaranların gazeteci olduğu bir gelenekten patronların gazete sahibi olduğu döneme geçildiğini söyledi.Gurbetoğlu, "Artık işe bir de patronunun ticari ilişkisi girdi. İktidar ve diğer sermaye gruplarıyla ilişkileri de sizin izlediğiniz haberin içeriği ve niteliğini de değiştiriyor. Devlet ihalelerinin, özelleştirmelerin yapıldığı son 20 yıllık dönemde gazetecileri de bir köşeye sıkıştırıyorlar. Gazeteci ve belirli basın organları hedef gösterildi, gazeteciler işten çıkartılmaya başlandı. Vergi denetimleriyle basın sıkıştırıldı, ardından kayyumlar ve darbe girişimi sonrası kapatmalarla devam etti” diye konuştu. 

'RAPORATÖR GAZETECİLER'

Gazetecilikte sendikalılık oranının neden azlatığını anlatan Gurbetoğlu, “Bu koşullarda yapılan gazeteciliğin tarafsızlığı zaten tartışılır. Otosansür daha detaylı ve daha kapsamlı bir şekilde gazetecinin elini kolunu bağlıyor. Gazetecilerden patronlara medya sektörünün geçmesi de sendikaya darbe vurdu. Matbaalardan başlayarak sendikalaşma engellendi. İşten atmak, toplu sözleşme yapamamak, gazetelerin Ankara büroları büyük oranda tasfiye edildi" diye gazeteciliğin geldiği durumu dikkat çekti. Gurbetoğlu, raportör ve manipülatör gazeteci döneminin başladığını vurgulayarak, "Ya devlet ne diyorsa onu doğrudan aktaran ya da halkı iktidardan yana manipüle eden gazeteci bu dönemde ön plana çıkıyor" dedi.

SİGORTASIZ GAZETECİ

TGS Hukuk Danışmanı avukat Meliha Selvi, staj sömürüsü ve gazetecilerin neler yapması gerektiğine dair tavsiyelerde bulundu. Gazetecilerin yıllarca stajyer olarak çalıştırıldığına vurgu yapan Selvi şunları söyledi: "Staj 3 ay sürer, 3 ay sonunda sigortanız yoksa sigortasız işçisinizdir. Sigortasız işçiliğin delili yazdığınız haberlerdir, haberlerinizi belgelendirmelisiniz. SSK yalnızca gelecek için değil bugününüz için de önemlidir. İşveren gazeteciyi ilk başta işçi gibi gösteriyor çünkü Basın İş Kanunu'na göre çalıştırmak işverene yük. Halkın haber alma hakkı için önce biz iyi çalışmalıyız, haklarımızı elde etmeliyiz."

UZUN STAJLAR

Milliyet Ankara Haber Müdürü Gökçer Tahincioğlu ise avukat Selvi'nin stajyerlik konusunda dikkat çektiği uyarıları doğrulayarak,  piyasanın en kötü dönemini yaşadığını, anaakımda uzun staj geleneğinin olduğunu söyledi.  Tahincioğlu, sendikalaşmanın azalmasında gazetecilerinde suçu olduğunu ifade ederek, " Ankara büroları gazeteleri domine eder ama şu anda sadece 4-5 gazetenin sağlam Ankara bürosu kaldı. Sendikalar maalesef patronların yüksek maaş vaatleriyle bizden bir kaç kuşak önceki gazeteciler tarafından yok edildi, biz de bugün onun sıkıntılarını yaşıyoruz. Liberal öğretilerdeki tarafsızlık kavramına düşmeyeceğim, gazeteci için önemli olan nesnelliktir. Bugün itibariyle yitirdiğimiz şey nesnellik" diye belirtti.(Ankara/EVRENSEL) 
 

www.evrensel.net