İşçi ve emekçiler sefalet ücretine mahkum edilmek isteniyor

İşçi ve emekçiler sefalet ücretine mahkum edilmek isteniyor

Kadıköy Belediyesi önünde bir araya gelen Genel İş Sendikası üyesi işçiler, Tüm işçileri 2 bin TL net asgari ücret talebine sahip çıkmaya çağırdı.

Kadıköy Belediyesi önünde bir araya gelen DİSK'e bağlı Genel İş Sendikası üyesi işçiler, "Tüm işçileri 2 bin TL net asgari ücret talebine sahip çıkmaya çağırıyoruz" dedi. 

Genel İş Sendikası İstanbul Anadolu Yakası 1 No'lu Şube’nin Asgari ücretin 2 bin TL olması talebine sahip çıkma çağrısıyla bir araya gelen işçiler, "Yaşasın halkların kardeşliği", "Sefalete teslim olmayacağız", "Birleşe birleşe kazanacağız" sloganları attı. 

SEFALET ÜCRETİ

Soma, Ermenek ve Torunlar başta olmak üzere iş cinayetlerinde hayatını kaybeden işçiler ve Beşiktaş ile Kayseri'de yapılan saldırılarda hayatını kaybedenler 1 dakikalık saygı duruşu ile anıldı. 

Saygı duruşunun ardından konuşan Genel İş Anadolu Yakası 1 No'lu Şube Başkanı Mehmet Sait Tanyeli, "Savaş politikaları sonucu gencecik işçi ve emekçi çocukları yaşamlarını kaybediyor. Bu korku ikliminde  hükümet ve sermaye çevreleri işçi ve emekçilerin haklarını gasp etmeye, bizleri sefalet ücretine mahkum etmeye devam ediyor" dedi.

'HAKLAR AŞINDIRILMAK İSTENİYOR'

1 Kasım seçimleri öncesinde AKP hükümetinin 1300 TL asgari ücreti kabul etmek zorunda kaldığını ifade eden Tanyeli, "Hükümet ve sermaye çevreleri şimdi bu kazanımı aşındırmak için asgari ücret artışını baskılamak istiyor. Oysa Türkiye'de ücretler asgari iken eşitsizlikler azamidir" diye konuştu. 

'ASGARİ UCRET 2 BİN NET'

"Ülkemizde zengin ve fakir arasında milli gelirden alınan pay açısından uçurum vardır" diyen Tanyeri taleplerini şöyle sıraladı:

* İşçi memur ayrımı yapmadan tüm çalışanlar için tek asgari ücret.
* Asgari ücret AGİ hariç net olarak hesaplanmalı ve vergi dışı bırakılmalıdır.
* Asgari ücret tespitinde uluslararası ilkelere, ulusal mevzuata ve TÜİK verilerine göre uyulmalıdır.
* Asgari ücret 2 bin TL net olmalıdır.(İstanbul/EVRENSEL)
 

www.evrensel.net