HDP'li Ziya Pir, Amedspor'a ilişkin soru önergesi verdi

HDP'li Ziya Pir, Amedspor'a ilişkin soru önergesi verdi

HDP Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç'a Amedspor'a uygulanan ayrımcı uygulamaları sordu.

Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir, Amedspor’a ilişkin Meclis’e soru önergesi verdi.  Gençlik ve Spor Bakanı Sayın Akif Çağatay Kılıç tarafından yanıtlanması üzerine verilen önergede Amedspor’a yönelik yapılan ayrımcı uygulamalar soruldu.

Pir, soru önergesinde Diyarbakır Büyükşehir Belediyespor Kulübü’nün Amed Sportif Faaliyetler (Amedspor) olarak isim değiştirdiğinden beri gittiği deplasmanlarda karşı takım taraftarları ve yöneticileri tarafından yapılan ırkçı ve baskıcı davranışlar uygulandığına dikkat çekti. Ayrıca Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) tarafından son dönemlerde verilen para cezaları da Bakan Kılıç’a soruldu.

Soru önergesinde şu sorular soruldu:

1.         Amed Sportif Faaliyetler(Amedspor) kulübü kurulduğu günden beri kaç defa Profesyonel Futbol Disiplin Kuruluna (PFDK) sevk edilmiştir?

2.         Amed Sportif Faaliyetler(Amedspor) kulübü kurulduğu günden beri hangi gerekçelerle Profesyonel Futbol Disiplin Kuruluna (PFDK) sevk edilmiştir?

3.         15 Aralık tarihinde yapılan Amedspor-Fenerbahçe karşılaşmasında Profesyonel Futbol Disiplin Kurulunun (PFDK) ideolojik propaganda olarak ele aldığı deliller nelerdir?

4.            “İnadına Barış”, “Çocuklar Ölmesin Maça Gelsin” gibi pankartlar hangi gerekçeyle ideolojik propaganda aracı olarak değerlendirilmektedir?

5.         Barış istemek, çocukların ölmemesini istemek mevzuatımızın veya futbol disiplin tüzüğünün hangi maddesine göre suç teşkil etmektedir?

6.         2014-2015,2015-2016 ile 2016-2017 yıllarında yapılan Futbol Ligi ve Ziraat Türkiye Kupası kapsamındaki maçlar sonrası kaç takım “ideolojik propaganda” gerekçesiyle PFDK’ye sevk edilmiştir?

7.         İlgili yıllarda ideolojik propaganda gerekçesiyle PFDK’ye sevk edilen futbol kulüpleri hangileridir?”

 

www.evrensel.net