Şeker Teyze'nin kafesini aldılar, yetmedi dava açtılar

Şeker Teyze'nin kafesini aldılar, yetmedi dava açtılar

Beyoğlu’da 30 yıllık kafesi kapatılan Emriye Uysal’a şirket yetkilileri bir de dava açtı. 

Eylem NAZLIER
İstanbul

Beyoğlu’nun Şeker Teyzesi Emriye Uysal’ın, 30 yıldır işlettiği Laterna Kafe’si elinden aldılar, bu da yetmedi öfkeyle söylediği sözler nedeniyle dava açtılar. Dava dosyasına, Hayat Televiyoznu’nun “Karşı Pencere” programa katılan avukat Eren Can’ın kayıtları da yer aldı. 

11 YILA KADAR HAPİS İSTEMİ

Mülkiyeti Balıklı Rum Vakfı'na ait Laterna Kafe, 6306 sayılı afet riski yasası uyarınca Beyoğlu belediyesi tarafından boşaltılarak, Vakıf tarafından AK-KA İnşaat’a otel yapılmak üzere verilmişti. O dönem Şeker Teyze’nin ve Nâzım Hikmet Vakfı’nın sözleşmesi bitmemişti. Şeker Teyze direnişe geçse de, kafe 2015 yılı Eylül ayında polis zoruyla boşaltıldı. Beyoğlu Kent Savunması üyeleriyle birlikte, bir süre daha kafenin önünde eylemler yapan Uysal hakkında, AK-KA İnşaat’ın şikâyeti üzerine soruşturma açıldı.

61 yaşındaki Uysal’ın şirketin yetkililerine hakaret ettiği, ölümle tehdit ettiği, 1 milyon TL istediği iddia edildi. Uysal’ın, “tehdit”, “şantaj”, “kişilerin huzur ve sükûnunu bozma”, “İftira”, “hakaret”, “mala karar verme” iddialarıyla, 2 yıl 4 aydan, 11 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

‘BİLİRKİŞİ RAPORUNDA BASIN AÇIKLAMALARI VE KONUŞMALAR SUÇ DELİLİ SAYILDI’

Mahkemenin talebiyle alınan bilirkişi raporunda, iki CD’de yer alan üç farklı ses kaydının çözümü yapıldı. Dosyaya sunulan bilirkişi raporunda ise kafe kapatılmasın diye yapılan basın açıklamaları suç delili sayıldı. Kayıtlarda ise, Uysal’ın kafe önünde yapılan eylemlerdeki konuşmaları, Avukat Eren Can'ın Hayat Televizyonu’nda yayımlanan Karşı Pencere programına katıldığı görüntüler de yer aldı. Bilirkişi raporunda Şeker Teyzenin sinir anında söylediği sözler, basın açıklamaları fotoğrafları, basın açıklamalarındaki konuşmalar, Avukat Eren Can'ın konuşmaları delil olarak sunuldu. 

'BU DİRENME HAKKIDIR'

Emriye Uysal'ın avukatı Eren Can, bilirkişi raporunda delil olarak sunulan görüntülerde suç unsuru olabilecek hiç bir şeyin olmadığı dile getirdi. Can, “Demokratik tepkiler, haksız bir biçimde tahliye edilen bir işyerinin savunulması sürecindeki hak aramalar. Bunlar bir suçmuş gibi gösterilmiş. Orada mağdur olan 60 küsür yaşında bir insan. Şeker Teyze’nin dükkanı kapatıldığı an, cinnet anında söylediği sözler. O ses kaytının delil olması imkansız. Böyle bir andaki sözlerini bir davaya konu edecek kadar da gözünü karartmış bir sermaye var. Bu direnme hakkıdır. Bir yurttaşı  hukuki olarak da direnme hakkı vardır" diye konuştu.

Bilirkişinin yönlendirmeli bir rapor hazırladığını söyleyen Can, mahkemenin bu raporu dikkate alıp almayacağının önemli olduğunu vurguladı. Can, "Mahkemeden beklentimiz hükmü esas almayıp objektif bir değenlendirme yaparak beraat kararı vermesi. Bunun için hukuki mücadele kararı vereceğiz" dedi. 

(Fotoğraf: Dava dosyasında, avukat Eren Can'ın katıldığı Hayat Televizyonu'nun Karşı Pencere programının ilgili kaydı da yer aldı.)

 

www.evrensel.net
ETİKETLER Şeker teyzeLaterna