Avrupalılara göre mültecilerle ilgili durum kötüye gidiyor

Avrupalılara göre mültecilerle ilgili durum kötüye gidiyor

Yapılan araştırmaya göre, Avrupalılaran çoğunluğu son yıllarda ülkelerindeki sığınmacılarla ilgili durumun kötüye gittiğini düşünüyor.

'Sputnik.Görüşler' projesi çerçevesinde yapılan araştırmaya göre, İtalyanların yüzde 79, Fransızların yüzde 67 ve İngilizlerin yüzde 53 çoğunluğu son yıllarda ülkelerindeki mültecilerle ilgili durumun kötüleştiğini düşünüyor. 

Almanya ve İspanya’da bu görüşe katılanların oranı yüzde 45’i bulurken Polonyalıların sadece yüzde 35’i bu yönde görüş bildirdi.  Araştırmaya katılan Almanların sadece yüzde 16’sı, Fransızların, İspanyolların ve İngilizlerin yüzde 7’si, Polonyalıların yüzde 6’sı, İtalyanların yüzde 2’si ve ABD’lilerin yüzde 19’u mültecilerle ilgili durumda iyileşme belirtilerini gördüğünü ifade etti.

Durumdan memnun olmayanların çoğunu sağ partilerin taraftarları ve 35 yaşın üzerindeki insanlar oluşturuyor. Ama farklı siyasi görüşlere sahip olanların bu konuda hemfikir oldukları Polonya ve farklı yaş gruplarına ait olan katılımcıların çoğunun aynı görüş ifade ettiği  araştırmada Almanya bunun istisnası oldu. Araştırmaya katılan ABD’lilerin yüzde 38’i sığınmacılarla ilgili durumun kötüleştiği görüşünü ileri sürerken, yüzde 19’u durumun iyileştiğini düşünüyor. Yüzde 33’üne göre ise bu konuda hiç değişiklik olmadı. 

BAZILARI ZORLANDI 

‘Sizce, son yılda ülkenizde sığınmacılarla ilgili durum nasıl değişti?’ sorusunu yanıtlayan İtalyanların yüzde 16’sı, Fransızların yüzde 21’i, Almanların yüzde 34’ü, İspanyolların yüzde 42’si ve Polonyalıların yüzde 50’si durumun değişmediği yönündeki görüşü dile getirdi. İtalyanların yüzde 3’ü, Fransız ve Almanların yüzde 5’i, İspanyolların yüzde 6’sı, Polonyalı ve İngilizlerin yüzde 9’u ve ABD’lilerin yüzde 10’u bu soruyu cevaplamakta zorlandı. 22-26 Ekim 2016 tarihlerinde Sputnik Haber Ajansı için Fransız IFop araştırma şirketi tarafından gerçekleştirilen araştırmaya Fransa, Almanya, İtalya, İspanya, Polonya, İngiltere ve ABD’den 18 yaşın üzerindeki 7043 kişi katıldı. (DIŞ HABERLER)
 

www.evrensel.net
ETİKETLER MülteciAvrupa