22 Aralık 2016 00:17

Tahliyelere yine el Nusra engeli

Cihatçı militanlar daha önceden yapılması konusunda anlaşılan tahliyelere izin vermedi.

Paylaş

Suriye’de, cihatçı militanların İdlib’in Fua ve Kefraya kasabasından yapılması konusunda anlaşılan tahliyelere izin vermemesi nedeniyle Halep’in doğusundaki tahliye operasyonunun da askıya alındığı belirtildi. Daha önce de benzer bir durum  yaşanmış, el Nusra militanları otobüsleri ateşe verince tahliye durmuştu. 

Sputnik’e konuşan bir kaynağın verdiği bilgiye göre, İdlib’deki Fua ve Kefraya kasabalarında kalan son militanların ve ailelerinin dün sekiz otobüs ile tahliye edilmesi planlanıyordu. Fakat militanlar bir otobüs dışında diğerlerinin kentten ayrılmasına izin vermedi. Kaynağın verdiği bilgiye göre, bu nedenle Halep’in doğu kesimlerinden militanlar ve ailelerinin tahliyesi de askıya alındı. 

Suriye’de, hükümetin kontrolünde bulunan fakat muhalif militanların kuşatması altında olan Fua ve Kefraya kasabalarından 1200 kişinin tahliyesi karşılığında Halep’ten tahliyelerin devam edilmesine ilişkin yeni bir anlaşma sağlanmıştı. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov önceki gün yaptığı açıklamada, Halep’in doğu kesimlerinden militan ve ailelerinin tahliye edildiği operasyonun bir-iki gün içerisinde tamamlanmasını beklediklerini kaydetmişti. 

Öte yandan İsrail, Suriye’nin Halep kentindeki “sivil yaralıların” ülkelerinde tedavi ettirilebilmesi yollarının görüşülmesini istediğini bildirdi. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Büyükelçi Karlov'un katili 3 gün önce keşfe çıkmış

SONRAKİ HABER

İBB genel sekreter yardımcılığından istifa etti, bakan yardımcılığına atandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa