Ekin’den 2 aydır haber alınamıyor 

Ekin’den 2 aydır haber alınamıyor 

24 Ekim’de gözaltına alınan Sur Belediyesi Meclis Üyesi Müjgan Ekin’den 2 aydır haber alınamıyor.

Kendisinden iki aydır haber alınamayan Müjgan Ekin’in bulunması ve faillerin ortaya çıkarılması için girişimlerinin sürdüğünü belirten İHD Diyarbakır Şubesi Başkanı Raci Bilici, “Devlet, Müjgan Ekin’in nerede olduğunu biliyor. Devletin bilgisi dahilindeymiş gibi davranıyor” dedi.

Ankara’da 24 Ekim’de gözaltına alınan Sur Belediyesi Meclis Üyesi Müjgan Ekin’den haber alınamıyor. Diyarbakır’dan Ankara’ya gittiği gün bindiği taksi ile Batıkent semtinde polislerce durdurulup gözaltına alındığı belirtilen Ekin’den o günden bu yana ailesi, kamuoyu ve İnsan Hakları Derneğinin (İHD) tüm girişimlerine rağmen haber alınamadı. Ekin için İHD Diyarbakır Şubesinin süren girişimleri ile ilgili konuşan Şube Başkanı Raci Bilici, önemli değerlendirmelerde bulundu.

EKİN İLE İLGİLİ BİZE BİLGİ VERİLMİŞ DEĞİL

Müjgan Ekin’in ortaya çıkması için mücadeleyi sürdüreceklerini belirten Bilici şunları söyledi: “Ankara’nın ortasında gözaltına alındı. Apaçık gözaltı görüntüleri var. Biz de şunu bekliyoruz, yetkililer bütün ayrıntılarıyla Ekin’in nerede olduğunu ortaya koymalıdır. Müjgan Ekin’den haber alınmamasından devlet ve yetkililer sorumludur. Biz de İHD olarak, İçişleri ve Adalet bakanları, Meclis İnsan Hakları Komisyonu, BM Zorla Kaybettirme Komisyonuna resmi başvuruda bulunduk. Müjgan Ekin’in bir an önce bulunması için. Şu ana kadar Türkiye’den henüz bize bir bilgi verilmiş değil. Ankara’da yürütülen bir soruşturma var ama ne durumda olduğunu bilmiyoruz.” 

İSTENİRSE FAİLLER BULUNUR

Tüm girişimlere rağmen hiçbir şey yapılmamasını, “Devlet Müjgan Ekin’in nerede olduğunu biliyor” diye yorumlayan Bilici, devletin bilgisi dahilindeymiş gibi davranıldığını söyledi. Bu güne kadar hiçbir yetkilinin, soruşturma ve Ekin’in nerede olduğu konusunda bilgi vermediğini dile getiren Bilici, bu durumun kendilerini endişelendirdiğini ifade etti.İstendiği taktirde Ekin’i gözaltına alan kişi ve araçların anında bulunabileceğini vurgulayan Bilici, keyfi bir şekilde insanların gözaltına alındığını ve bunu kimsenin sorgulayamadığını söyledi. (DİHABER)

www.evrensel.net