TÜİK asgari geçim 1669 TL olmalı dedi

TÜİK asgari geçim 1669 TL olmalı dedi

Asgari Ücret Komisyonu 3. kez toplandı

TÜİK 2017 yılında tek bir kişinin asgari geçim standardını 1668.9 TL olarak Asgari Ücret Tespit Komisyonu'na sundu. Türk-İş adına konuşan Nazmi Irgat bu rakamın dikkate alınması gerektiğini belirterek “asgari ücret vergiden muaf tutulsun” dedi. Patronlar ise sıfır zam dayatmasında ısrarcı. Gözler 29 Aralık'ta yapılacak son toplantıda. 

Asgari Ücret Tespit Komisyonu 3. toplantısı için Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu'nda (TİSK) bir araya geldi. Basına kapalı olarak yapılan toplantı öncesinde taraflar açıklama yapmadı ve soru kabul etmedi. Toplantıda Kalkınma Bakanlığı, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Hazine Müsteşarlığı asgari ücretin belirlenmesine ilişkin verilerini açıkladılar. Önceki toplantıda gelmesi beklenen asgari geçim standardı verileri bu toplantıda açıklandı. TÜİK bir kişinin asgari geçim standardını 1668.9 TL olarak açıkladı. Türk-İş önceki yıl açıklanan asgari geçim standardının da 1600 TL olduğuna dikkat çekerek asgari ücretin 1600 TL olması talebini yineledi. TİSK'in de toplantıda sıfır zam dayatmasını sürdürdüğü ve teşviklerin devam etmesini istediği öğrenildi. TİSK'in talebinin kabul edilmesi halinde asgari ücretten işçi değil, patronlar zam alacaklar. 

Toplantı sonrasında gazetemize değerlendirmede bulunan Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, “Biz her ne kadar 4 kişilik bir ailenin asgari geçim standardı üzerinden hesaplama yapılmasını istememize rağmen TÜİK bir kişinin üzerinden asgari geçim maliyetini açıkladı. Ancak TÜİK'in açıkladığı 1669 TL rakamı da dikkate değer. Biz daha toplantılar başlamadan önce TÜİK'in geçen yıl açıkladığı veriden hareketle asgari ücretin 1600 TL olmasını istemiştik” dedi. 

ENFLASYON DEĞİL, ALIM GÜCÜ DÜŞTÜ

Irgat, asgari ücretli çalışanlarının asgari ücret oranında, asgari ücretin üzerinde çalışanların da asgari ücret kadarının vergi dışı bırakılmasını istediklerini ve bunu Maliye Bakanlığı'na ileteceklerini söyledi. Komisyon toplantılarında henüz net bir rakamın çıkmadığını dile getiren Irgat, kendilerinin TÜİK'in verisine yakın bir rakam olan 1600 TL konusunda ısrarcı olduklarını ifade etti. Son 5 ayda döviz fiyatlarında yüzde 25'e varan bir artış olduğuna dikkat çeken Irgat, buna bağlı olarak asgari ücretlinin gıda ürünlerinde başta olmak üzere alım gücünün oldukça düştüğünü kaydetti. Enflasyon oranlarının yüzde 7 olarak açıklandığını belirten Irgat, emekçilerin tüketimindeki düşüş nedeniyle enflasyonun düşmüş gibi gözüktüğünü söyledi. Halkın yaşam standartlarının iyileşmesi için burada iyi bir rakamın belirlenmesi gerektiğini vurgulayan Irgat, “Asgari ücret pazarlık ücreti değil, anayasada da yer aldığı gibi taban ücretidir. Ciddi ekonomik veriler esas alınarak, istatistiklere dayanılarak belirlenmeli. Geçen yıl verilen yüzde 30 zam ile oranlar yüksek gibi göründü ama bu sürekli düşük zamlardan kaynaklanıyor. Bazen de TÜİK düşük oranlar açıklıyor ve zam üstünde gözüküyor. Biz diyoruz ki bu yıl da asgariücret belli bir seviyeye gelsin. Umuyoruz son toplantıda bizim beklediğimiz bir ücret ortaya çıkar” diye konuştu. (Ankara/EVRENSEL)

Son Düzenlenme Tarihi: 21 Aralık 2016 19:51
www.evrensel.net