Rusya, vize görüşmelerini donduracak

Rusya, vize görüşmelerini donduracak

Rus gazetesi, Andrey Karlov suikastı sonrası Rusya’nın, Türkiye ile yapılan vizesiz seyahat görüşmelerini durduracağını yazdı.

İzvestiya gazetesi, Moskova’nın, Türk vatandaşlarının Rusya’yı yeniden vizesiz seyahat edebilmesi için Ankara ile yapılan görüşmeleri donduracağını yazdı. 

İsmi belirtilmeyen bir Rus dış politika yetkilisi İzvestiya’ya demecinde, Rusya’nın Türk vatandaşlarının ülkeye yeniden vize almadan seyahat edebilmesi için yapılan görüşmeleri donduracağını söyledi. 

ÖNCE GÜVENLİĞİN SAĞLANMASI LAZIM

‘Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un öldürülmesi ve bu yıl içerisinde yaşanan bir dizi olay nedeniyle Rusya’nın henüz Türk vatandaşlarına vizesiz seyahat hakkı vermeye hazır olmadığını’ savunan kaynak şu ifadeleri kullandı: “Türkiye’nin ülkeye gidenlerin güvenliğini sağlamak için ciddi çalışmalar yapması gerekiyor. Türkiye’nin Rusya’yı ziyaret etmeyi planlayan kişilerin ciddi biçimde kontrol edilmesine yönelik garanti de vermesi gerekiyor.” 

KARLOV DA ‘ACELEYE GEREK YOK’ DEMİŞTİ

İzvestiya’ya göre, Ankara ise Moskova’nın ‘bu yaklaşımını anlayışla karşılıyor fakat yine de ilişkilerin gelişmesini umuyor.’ 

Haberde Karlov’un öldürülmeden birkaç ay önce verdiği bir röportaj da hatırlatıldı. Karlov bu röportajda, Türkiye vatandaşlarının Rusya’yı yeniden bir ay süreyle vizesiz seyahat edebilmesi uygulamasına dönüş için acele etmeye gerek olmadığını söylemişti. Karlov “Bu konuda aceleci olmayalım. Başkanımız tarafından alınan kararın uygulanmasında birçok şeyi düşünmemiz gerekiyor” demişti. 

UÇAK KRİZİ SONRASINDA VİZE KONULMUŞTU

Moskova, Suriye’de hava operasyonu düzenleyen bir uçağının geçen yıl 24 Kasım’da Türk F16’ları tarafından düşürülmesinin ardından 1 Ocak itibariyle Türk vatandaşları için Rusya’ya vizesiz seyahat uygulamasının askıya almıştı. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net