Dokuz Eylül işçileri TİS’in uygulanmasını bekliyor

Dokuz Eylül işçileri TİS’in uygulanmasını bekliyor

Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesinde bireysel emeklilik sistemi ve işyerinde yaşanan sorunlara ilişkin olarak işçiler toplantı yaptı.

Türk-İş’e bağlı Sağlık-İş Sendikası, örgütlü bulunduğu Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesinde bireysel emeklilik sistemi ve işyerinde yaşanan sorunlara ilişkin olarak işçilerle toplantı yaptı.  

Bireysel emeklilik sistemi konusunda bilgi veren Sağlık-İş Şube Başkanı Adem Sarıçoban,  sendika olarak bireysel emeklilik sistemine katılmama kararında olduklarını belirterek, “Genel bir karar almayacağız isteyen kalabilir ama bunun bir getirisi yok. Aksine işçiler açısından bu sistem, emeklilik sisteminin özelleştirilmesi nedeniyle işçiler aleyhine bir düzenleme” dedi. 

Yüksek Hakem Kurulunda yüzde 1’le sonuçlanan 2016-2017 yılını kapsayan TİS’ten doğan alacakları ile ilgili talimat ve hesaplamaların yapılmasını beklediklerini, işçilerin talebi doğrultusunda alacakların işçilerin hesabına tek seferde yatmasını talep ettiklerini belirtti. 

Adem Sarıçoban, Sendika Genel Merkezi’nin kararı doğrultusunda işçilerden alınan üyelik aidatını yarım yevmiyeye düşürdüklerini belirtti. 

ÜCRETLER DÜŞÜK

İşçiler, ek nöbet sisteminin kalkmasını talep ederek, mevcut olan dolu-boş sisteminin devamını istediklerini belirtti. İş yoğunluğundan kaynaklı her gün üst üste işe gelmenin yorucu olacağını, motivasyon ve performanslarının düşeceğini dile getirdiler. İşçiler şu an bazı bölümlerde 12 saat çalışıp ertesi gün çalışmıyor. Bası işçiler ise, ücretlerin düşüklüğünden kaynaklı ek iş yaptığı için bu sisteme karşı çıkıyor. 

Yıl sonu nedeniyle ücretlerde yüzde 65’e varan bir oranda vergi kesintisi olması işçiler arasında huzursuzluk yaratmış durumda. Ayrıca şirket ile hastane arasında yapılan ihalede 4-5 aylık bir boşluk olması nedeniyle de işçilerin alacaklarında düşme yaşandı. İşçilerin diğer bir talebi de kışlık giysilerinin verilmesi. Hastane ile şirket arasında yapılan sözleşmede yer alan kışlık giysiler halen işçilere verilmedi. 

Çöp merkezi gibi dış alanda çalışanlar için de bot, mont giysiler ile cila işiyle uğraşanlar için kimyasal maddelerden korunmaları için maske verilmesi gibi talepler bulunuyor. Yemekhanede çalışan bir işçi, yemekhanede çalışan sayısının 12’den 6’ya düşmesi nedeniyle yorgun düştüklerini, bunun da işe geç gelme gibi sorunlara sebep olduğunu belirtti, personel alınması talebini dile getirdi. 

SENDİKA HASTANEYİ İCRAYA VERDİ

İlki 2013-2015’te yapılan Dokuz Eylül Hastanesi taşeron işçilerinin TİS’ten kaynaklı hakları işçilere ödenmediği için sendika hastaneyi icraya verdi. Buna ilişkin davalar mahkemelerde görülmeye devam ediyor.  

Şube Başkanı Sarıçoban, dile getirilen taleplere ilişkin işverenlerle görüşmelerinin sürdüğünü olumlu karşılanan talepler olduğunu belirterek, işverenden ayrıca ayrıntılı görev tanımı istediklerini dile getirdi. Sarıçoban, hastanedeki yoğunluktan kaynaklı birçok işin görevleri olmadığı halde taşeron işçilere yıkılmaya çalışıldığını belirtti. (İzmir/EVRENSEL)

www.evrensel.net