Ahmet Türk'ün duruşmasındaki hukuksuzluk Meclis'e taşındı

Ahmet Türk'ün duruşmasındaki hukuksuzluk Meclis'e taşındı

Halkların Demokratik Partisi Mardin Milletvekili Ali Atalan, Ahmet Türk'ün duruşmasında yaşanan hukuksuzluğu Meclis gündemine taşıdı.

HDP Mardin Milletvekili Ali Atalan, Ahmet Türk'ün duruşmasında yaşanan hukuksuzluğa ilişkin Meclis'e soru önergesi verdi.
Ali Atalan, Ahmet Türk'ün duruşmasında yaşanan hukuksuzluğun, diğer seçilmişlerin duruşmalarında da yaşanıp yaşanmadığını
da sordu.


Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Ahmet Türk'ün duruşmasında hakimin saatine bakıp, "Uçak saatin geliyor" diyerek duruşmayı bitirdiğine dair basına yansıyan bilgilerin olduğunun belirtildiği önerge metninde şu sorular yöneltildi:

1. Sayın Ahmet Türk’ün savunma yapma hakkı “Uçak saatin geliyor” denilerek neden engellenmiştir? Bunun hukuki dayanağı nedir?

2. Duruşma henüz sonlanmadan tutuklama kararına kim karar vermiştir?

3. Sayın Ahmet Türk’ün henüz duruşması bile bitmeden, hangi uçak ile nereye ve saat kaçta götürüleceği kim tarafından belirlenmiştir? 

4. Uçak biletinin dahi önceden alınarak hangi cezaevine gönderileceği kararlaştırılmış olan Sayın Ahmet Türk’ün tutuklanış şekli, Türkiye’nin hukuk sistemine uygun mudur?

5. Halkların Demokratik Partisi’nin Eş Genel Başkanları, Milletvekilleri, parti yöneticileri ve çalışanları ile Demokratik Bölgeler Partisi’nin Eş Genel Başkanı,  Belediye Eş Başkanları, parti yöneticileri ve çalışanlarının tutuklanmasında da Sayın Ahmet Türk’e uygulanan bu yöntem gibi benzeri hukuksuzlar yaşanmış mıdır? 

6. Yürütmenin başı olarak, yargıyı siyasallaştırmadan, çağdaş ve uluslararası hukuk kurallarının gerektirdiği şekilde bu ülkeyi yönetmeyi düşünüyor musunuz? (HABER MERKEZİ)
 

Son Düzenlenme Tarihi: 21 Aralık 2016 16:15
www.evrensel.net