CHP’den AKP’lilere: Erdoğan’a neden düşmansınız?

CHP’den AKP’lilere: Erdoğan’a neden düşmansınız?

Başkanlık sisteminin görüşüldüğü Anayasa Komisyonu’nun ikinci gününe Tayyip Erdoğan-Kenan Evren benzetmesi damga vurdu.

AKP’nin Anayasa değişiklik teklifi görüşmeleri 2. gününde. Görüşmeler sırasında CHP Milletvekili Hüsnü Bozkurt, AKP’li üyelere “Bu ülkede 10 seçim kazanmış biri neden Kenan Evren olmak ister, Sizin bu Cumhurbaşkanına düşmanlığınız nedir? Neden bunu yapıyorsunuz” diye sordu.

Gazete Duvar’dan Nergis Demirkaya’nın haberine göre Anayasa Komisyonu, AKP’nin Anayasa değişikliği teklifini görüşmek için 2. toplantısına başladı.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın hazır bulunduğu görüşmelere AKP ve CHP Grup Başkanvekilleri de katıldı. Komisyonun açılışında görsel basının görüntü almasına izin verilmedi, danışmanlar da salona alınmadı.

Teklifin geneli üzerinde görüşmelerin yapılacağı toplantı usul tartışmasıyla açıldı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, bir önceki gün yapılan anayasaya aykırılık görüşmesinde konuşmak isteyen milletvekillerine söz verilmeden oylamaya geçilmesini eleştirdi. Söz alan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel de 4 milletvekili dinlendikten sonra yeniden oylama yapılmasını istedi. Komisyon Başkanı Mustafa Şentop, talepleri reddetti.

BAKAN’A EL NUSRA SORUSU

HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın görüşmelerin ilk gününde Rus Büyükelçisini öldüren polis memuru için, “Türk polisini suçlayamazsınız” yönündeki sözlerine yanıt verdi. Saldırıyı El Nusra’nın üstlendiğini hatırlatan Beştaş, “Bizi iftira ve saygısızlıkla suçladı. Biz bunu yapmadık. El Nusra’nın bugüne kadar sırtını sıvazlayanların cevap vermesi gerekiyor” dedi.

KİŞİSEL AJANDAYA GÖRE ANAYASA YAPILAMAZ

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ise bu ortamda Anayasa yapılamayacağını belirterek şunları söyledi:
“Yenisini yaşadıkça eski ölümleri unutur hale geldik. ‘Elçiye zeval gelmez’ denilen bir toplumda bir büyükelçi öldürüldü. Böyle bir ortamda hiçbir şey olmamış gibi Anayasa konuşulamaz. Bir kişisel ajanda üzerinden Türkiye felakete götürülüyor. Buna ortak olunmamasını diliyorum.”

AKP Milletvekili Zekeriya Birkan, MHP’ye ve Genel Başkan Devlet Bahçeli’ye teşekkür etti, teklifin Türkiye’de istikrarı devamlı kılacağını iddia etti.

İNSAN NEDEN KENAN EVREN OLMAK İSTER?

CHP Milletvekili Hüsnü Bozkurt da konuşmasında AKP’lilere seslendi. Getirilen değişiklik teklifinde Cumhurbaşkanına verilen yetkileri eleştiren Bozkurt “Ne Hitler’de ne Abdülhamit’te ne de Kenan Evren’de bu yetki vardı. Bir insan neden Kenan Evren olmak ister. Bu ülkede 10 seçim kazanmış biri neden Kenan Evren olmak ister. Sizin bu Cumhurbaşkanına düşmanlığınız nedir? Neden yapıyorsunuz bunu. Bu teklifi geri çekin. Onaylandığında bu yasa diktatörden farkı olmaz, uluslararası saygınlığı olmaz” açıklamasında bulundu.

‘KANDIRILDIK İHALESİ MHP’YE KALABİLİR’

Anayasa Komisyonu’nun CHP’li üyelerinden Nurhayat Kayışoğlu, komisyonda yaklaşık 2 saat süren bir konuşma yaptı. Getirilen sistemin koalisyonlara son vereceği açıklamalarını eleştiren Kayışlıoğlu, koalisyonla yönetilen güçlü ve istikrarlı ülkeler olduğunu belirterek Almanya örneğini verdi.

2010 referandum sürecinde CHP’nin uyarıları dikkate alınmadığı için yaşananlara dikkat çeken Kayışlıoğlu, bu değişiklik için de şu uyarıyı yaptı:

“Bu düzenlemeden sonra başımıza ne geleceğini söyleyeyim. İleride “yetkiler tek kişiye verildi, yetkileri alan kişi otoriterleşti, kandırıldık” diyeceksiniz. O zaman “kandırıldık” diye kimi suçlarsınız. (MHP’li Komisyon üyesi) Sayın Parsak ihale size kalabilir” dedi.

KOMİSYONDA MANEVİ ŞİDDET TARTIŞMASI

Kayışlıoğlu’nun 2 saati geçen konuşması AKP milletvekillerinin ‘Manevi şiddet’ eleştirilerine yol açtı. Kayışlıoğlu da bu eleştiriler üzerine “Manevi cebir altında Anayasa değişikliği yapılıyor” diyerek ‘Ya başkanlık ya pişmanlık’ şeklinde yürütülen propagandayı eleştirdi.

Kayışlıoğlu’nun ‘giriş’ olarak nitelendirdiği konuşmasının ardından Komisyon’a 1 saat yemek arası verildi.(HABER MERKEZİ)

Son Düzenlenme Tarihi: 21 Aralık 2016 20:50
www.evrensel.net