AKP’de Anayasa anlatıldı, milletvekilleri kaygılandı

AKP’de Anayasa anlatıldı, milletvekilleri kaygılandı

AKP’li vekillere anayasa değişikliği madde madde anlatıldı yedek milletvekilik AKP’lileri kaygılandırdı

AKP’de, TBMM Anayasa Komisyonu’nda görüşmeleri devam eden anayasa değişikliği madde madde milletvekillerine anlatıldı. Milletvekilleri başkanlık sistemi ve yedek vekillikle ilgili kaygılarını dile getirdi. 

AKP Genel Merkezi’nde, Başbakan Binali Yıldırım milletvekilleri ile kahvaltı da buluştu. TBMM Anayasa Komisyonu’nda görüşmeleri süren anayasa değişikliği anlatıldı.

ANKA’nın haberine göre; toplantıda anayasa değişikliği ile ilgili Başbakan Binali Yıldırım bir sunum yaptı. Anayasa değişikliği teklifinde MHP’nde elini taşın altına koyduğunu söyledi. Yıldırım, anayasa değişikliği teklifinin Meclis’te ki oylamalarında 330’un üzerinde bir oy beklediğini söylediği öğrenildi.

Başbakan, teklifin Meclis’ten geçtikten sonra, referandumda ise işin partiye düştüğünü söyledi. Herkesin anayasa değişikliğini, başkanlık sistemini halka çok iyi anlatması gerektiğini ifade ettiği belirtildi.

Yıldırım toplantıda, “Meclis’ten geçer. 330’un üzerinde de bir oy alır. Bundan sonrası bizim işimiz. Referandumda geçmesi için çok iyi çalışmamız gerekir” dediği öğrenildi.

VEKİLLER KAYGILANDI

Milletvekilleri toplantıda, başkanlık sistemi, yedek milletvekilliği, seçilme yaşını 18’e indiren değişikliklerle ilgili kaygılarını dile getirdiler.

Çok sayıda milletvekili, başkanlık siteminin bu ortamda referanduma gidilmesinin riskli olacağını ve nasıl önlemler alınacağını sordu. Bazı milletvekilleri ise anayasa değişikliğinin zamanlamasını eleştirdi.

‘HER GÜN BAŞIMIZA NE GELECEK KAYGISI İLE Mİ YAŞANILACAK?’

Milletvekillerinin en çok eleştirdiği değişiklik maddeleri arasında yedek vekillik ve seçilme yaşını 18’e indiren düzenlemeler oldu. Özellikle yedek vekillik konusunun güneydoğu illerinde sıkıntı yaratabileceğini, asıl seçilen vekilin her gün, “başıma ne gelecek” kaygısı ile yaşayacağını dile getiren vekiller, bu düzenlemenin komisyonda tekliften çıkarılması önerisini getirdiler. Ancak, hukukçu vekiller tekliften çıkarılmasının söz konusu olmayacağını ancak, belki teknik bir düzenlemeye gidileceğini söyledikleri belirtildi.

Hukukçu milletvekilleri, vekillerin anayasa değişikliği ile ilgili tüm sorularına yanıt verirken, kaygılarını ise maddeleri tek tek açıklayarak, başka ülkelerdeki örneklerle gidermeye çalıştılar.

KOMİSYON HAFTASONU DA MESAİ YAPACAK

TBMM Anayasa Komisyonu, hafta sonu da mesai yapacak. Teklifin hafta sonu da çalışarak bitirilmesi planlanıyor. TBMM Genel Kurulu  ise yarın çalışacak. Genel Kurul’da görüşmeleri devam eden Sanayi Mülkiye Kanun Tasarısı’nın yarın bitirilmesi planlanıyor. Genel Kurul’un, Cuma’dan itibaren   3 Ocak tarihine kadar tatil edilmesi planlanıyor.  (ANKA)
 

www.evrensel.net