01 Haziran 2012 22:11

Çiftçi bitti, GAP bitmedi!

BUNDAN 32 yıl önce temeli atılan, her dönem hükümetlerin vaadleri arasında yer alan GAP’ın hâlâ tamamlanmamış olması çiftçileri perişan etti. Urfa’da çiftçiler hasadın masrafları bile karşılamadığını söylerken, Urfa’nın Viranşehir, Ceylanpınar, Suruç, Siverek, Hilvan ve Halfeti ilç

Çiftçi bitti, GAP bitmedi!

Paylaş

‘HASAT MASRAFINI KARŞILAYAMADIK’

Suruç’un Karadut köyünde bir mercimek tarlası olduğunu belirten Kadir Yaşarer, tek geçim kaynaklarının tarım olduğunu ancak su sıkıntısı yaşadıkları için köylülerin büyük bölümünün mevsimlik işçi olarak başka kentlere göç ettiğini söyledi. Göç etmeyip kendi topraklarında çiftçilik yapmak isteyenlerin ise ciddi sıkıntılar yaşadığını dile getiren Yaşarer, “GAP da henüz ilçeye gelmediği için büyük sıkıntı yaşıyoruz. Bu yıl ki hasat bizi memnun etmedi. Elde ettiğimiz hasat masrafımızı dahi karşılayamadı” dedi.

TOPTANCI SÖMÜRÜSÜ

Elde ettikleri ürünlerin kilosunu toptancılara 1 TL’ye sattıklarını ifade eden Yaşarer, hükümete mahsul satışı fiyatlarında artış yapılması çağrısında bulundu. Gübre ve mazot fiyatlarının yüksek olduğunu hatırlatan Yaşarer, “Yakıt fiyatlarının düşürülmesini istiyoruz. GAP’ın bir an önce bitirilmesini istiyoruz. Yaz ayının gelmesiyle ilçede mevsimlik işçi göçü arttı. Göçü durdurmanın tek yolu tarlaların işletilmesi” dedi.

KAYITLI ÇİFTÇİ SAYISI 58 BİN 892 AMA...

Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ali Rıza Öztürkmen ise, Çiftçi Kayıt Sistemi Yönetmeliği’ne (ÇKS) 58 bin 892 çiftçinin kayıtlı olduğunu, bir o kadar çiftçinin de topraklarını işletemediğini söyledi. Urfa’nın tarım bakımından güçlü bir potansiyele sahip olduğunu, ancak bu potansiyelin kullanılmadığını dile getiren Öztürkmen, “Tarım İl Müdürlüğü bir şey yapmıyor. Birçok ürüne destek verilmiyor ve bu durum çiftçiyi zora sokuyor” dedi.

‘ÜRÜN YERİNDE SAYDI, MAZOT 7 KAT ARTTI’

Çiftçilerin ürettikleri ürünlerden kâr elde edemediklerini, tersine zarar ettiklerini ifade eden Öztürkmen, “90’lı yıllarda bir çiftçi, bir kilogram buğday karşılığında bir kilogram mazot alabiliyordu. Ama günümüzde çiftçi, bir kilogram mazotu, 7 kilogram buğdaya alabiliyor. Dünyanın en pahalı gübre ve yakıt fiyatları ülkemizde bulunmaktadır. Tarımsal desteklemeler direk olarak ürün bazında olmalı ve ürüne ait gübre ve mazot desteği verilmelidir” şeklinde konuştu.

‘İLÇELER ARASINDA AYRIMCILIK YAPILIYOR’

GAP’ın sulama sisteminden Harran ve Akçakale’nin faydalandığını ancak, Viranşehir, Ceylanpınar, Suruç, Siverek, Hilvan ve Halfeti ilçelerinin GAP’ın oluşturduğu kanallardan ve sulama imkanlarından faydalanmadığına dikkat çeken Öztürkmen, sulama sisteminin bulunmadığı ilçelerin tarımsal potansiyellerinin yüksek olduğunu belirterek, “Ama buradaki çiftçi pompalama yöntemi sulama yapmaktadır. Kuyu sulaması yapan çiftçilerimizin en büyük problemi enerji masraflarının çok yüksek olmasıdır. 1 hektarlık alan için 250 TL’ye varan enerji masrafı bulunmaktadır” şeklinde konuştu. (Urfa/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Diyarbakır’daki savcı sana ne oluyor?

SONRAKİ HABER

Cezayir'de cumhurbaşkanı seçimi için 24 adaylık başvurusu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa