HDP’ye yönelik operasyonlar Meclis gündemine getirildi

HDP’ye yönelik operasyonlar Meclis gündemine getirildi

HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul, HDP’ye yönelik operasyonları TBMM  gündemine taşıdı. 

HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul HDP’ye yönelik operasyonlarla ilgili Başbakan Binali Yıldırım’ın cevaplaması talebiyle bir soru önergesi verdi.

22.07.2015 tarihinden bu yana HDP, tabanına yönelik gerçekleşen operasyonlarn her geçen gün artarak devam ettiğini belirtilen Toğrul. “Yüzlerce Halkların Demokratik Partisi çalışanları ve yöneticiler ile birlikte Eş genel başkanlarımız Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş ve Milletvekillerimiz dahil olmak üzere 12 parlamenterimiz tutuklu bulunmaktadır. İstanbul Beşiktaş’ta meydana gelen bombalı saldırıdan sonra, Halkların Demokratik Partisi’nin hükümet yetkilileri tarafından hedef göstermesi üzerine HDP ve Demokratik Bölgeler Partisi’ne dönük birçok il ve ilçede operasyonlar yapılmıştır. Aralarında il başkanları, gazeteciler ve parti çalışanlarının olduğu beş yüzü aşkın kişi gözaltına alınmıştır. İl ve ilçelerde HDP binalarına yönelik silahlı saldırılar gerçekleşmiştir ve birçok parti teşkilatı yakılmıştır. Ardından, HDP il binalarına operasyona yapan kolluk kuvvetleri duvar yazılarında “ Geldik Yoktunuz” gibi söylemler kullanmışlardır” denildi. 

Tüm yaşanan operasyonlar kapsamında, Gaziantep’te HDP ve BDP il ve ilçe yönetici ve parti çalışanlarının da aralarında olduğu 50’yi aşkın kişinin gözaltına alındığını vurgulayan Toğrul: “Tüm bunlar yetmezmiş gibi, Gaziantep’te gözaltına alınan DBP Şahinbey İlçe Eş Başkanı Hebat Gengeç’in evine yapılan baskından sonra ve gözaltı işleminden yaklaşık 50 dakika sonra kar maskeli 3 kişi tarafından Gengeç’in evine ateş açılmıştır. Gengeç’in eşinin ifadelerine göre; evi tarayan kişilerin iki kişi olduğu ve birinin kar maskeli diğerinin ise şapkalı ve siyah elbiseli olduğu şeklindedir. Bu sırada bir kişinin de yukarıya kadar çıkıp kapıyı çaldığını yalnız kapıyı açmadıklarını ifade ediyor. Daha sonra bu kişilerin gitmesiyle birlikte aşağıya Gengeç, 11 adet boş kovan, 3 adet patlamamış mermi ve 1 adet sis bombası bulduğunu söylemiştir. Bunun üzerine hemen polisi aramalarına rağmen polislerin ‘Ekip gönderemeyiz, siz boş kovanları toplayın, getirin bize teslim edin’ demeleri üzerine boş kovanlar Gengeç tarafından emniyete götürülmüştür” dedi.

Toğrul gerekçede şunları dile getirdi: “İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “Güvenlik güçlerinin birinci öncelikli işi bunu yapanlardan intikam almaktır, karada, havada, denizde, nerede olursa olsun. Geberip gittiğinizde arkanızdan ağlayacak hayırlı dua edecek kimseniz var mı? Hayır” sözlerinden sonrası HDP ve BDP yönelik operasyonlar yapılması kamuoyu tarafından dikkat çekmiştir.”

TOĞRUL’UN CEVAPLANDIRILMASINI İSTEDİĞİ SORULAR

1- HDP’ye yönelik operasyonların Beşiktaş’ta patlatılan bombalı eylemin hemen akabine yapılmaya başlanması, İktidarın kendi üzerindeki siyasi sorumluluğunu atmak istemesinden midir?

2- Sayın Bakan İçişleri Bakanı Soylu’nun intikam sözlerin ardından HDP il ve ilçe teşkilatlarına saldıran gruplar kimlerdir? HDP İl ve ilçe binalarının yakılması ve saldırılması talimatını kimler vermiştir?
3- HDP il binalarının kapılarını kırarak giren kolluk kuvvetlerinin duvara; “Geldik Yoktunuz” gibi söylemlerin yazılması talimatını kimler vermiştir? Hükümet yetkilerin ‘intikamdan kastları bu mudur?

4- İstanbul Beşiktaş’taki bombalı saldırıdan sonra Gaziantep ve Türkiye genelinde kaç kişi gözaltına alınmıştır? Bu kişilerin gözaltına alınma gerekçesi nedir?

5- İstanbul Beşiktaş’taki bombalı saldırıdan hemen sonra HDP’nin hedef gösterilmesi bir algı operasyonu mudur? Patlamadan sonra gözaltına alınanların listeleri daha önceden Bakanlığınıza bağlı emniyet güçlerinin ellerinde mevcut muydu?

6- Gengeç’in evini tarayan kişiler kimlerdir? Emniyete verilen boş kovanların balistik incelemesi yapılmış mıdır? Yapılmış ise kime aittir, yapılmamış ise neden yapılmamıştır? Polislerin eve gelip inceleme yapmamasının hukuki izahatı nedir?

7- Bakanlığınızca tüm bu hukuk dış uygulamalara son vermeyi düşünüyor musunuz? (HABER MERKEZİ)
 

www.evrensel.net