Geyve’de halk ÇED toplantısını yaptırmadı

Geyve’de halk ÇED toplantısını yaptırmadı

Sakarya Geyve'de Doğancıl köyünde kurulmak istenen çimento fabrikası için hazırlanan ÇED toplantısı yurttaşların yoğun tepkileri üzerine yapılmadı.

Tuncay DEMİRTAŞ
Sakarya

Sakarya Geyve'de Doğancıl köyünde Geyve Maden İnşaat ve Sanayi A.Ş tarafından kurulmak istenen çimento fabrikası için hazırlanan ÇED toplantısı yurttaşların yoğun tepkileri üzerine yapılmadı.

Sakarya’nın Geyve ilçesinin Doğancıl Köyünde yapılması planlanan çimento fabrikası için 20 Aralık’ta yapılacağı ilan edilen ÇED toplantısı üretici köylülerin, kadınların ve Adapazarı’ndan gelen CHP, EMEP, BHH ve aydınlardan oluşan dayanışma gönüllülerinin direnişiyle yapılamadı. 

‘GEREKİRSE CANIMIZI VERİRİZ’

Burada bir açıklama yapılırken, açıklamaya Doğancıl Köyü Muhtarı Abdullah Eşsiz, Sütalan Köyü muhtarı Mustafa Tan, Çay Köyü Muhtarı Suat Kolsu, Geyve Belediye Meclis Üyesi Mehmet Doğru, Tema İl Temsilcisi ve yöredeki taş ocaklarının mağdurlarından Kamuran Tan’ın da katıldı.

Açıklamada, “bölge halkı geçimini yüzde 90 tarımla sağlarken, bölgenin doğal zenginliği, şifalı içme suları, yaylaları nedeniyle turizm potansiyeli varken Başbakanlıktan icazet aldığını söyleyen sermaye grubunun köylerimize bir karabasan gibi çökmesine izin vermeyeceğiz. Gerekirse canımızı veririz, çocuklarımızın geleceğinin karartılmasına göz yummayız” ifadelerine yer verildi. Sakarya Barosu Başkanı Zafer Kazan ve İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Hüsnü Gürpınar da “Var olan beladan kurtulmanın tek yolu toplantının yapılmayarak, ÇED raporunun tutulmamasından geçtiğini söyledi. CHP İl Başkanı Ayça Taşkent de  “Fabrika burada kurulursa aldığınız ürünlerin yüzde 70 oranında düşeceğini hepiniz biliyorsunuz. Bu fabrika burada kurulmayacak diyorsanız kurulmayacak” dedi.

ÇED TOPLANTISI YAPTIRILMADI

Daha sonra Geyve halkı ve Sakaryalı çevrecilerin de içlerinde bulunduğu kitlenin tepkisinden dolayı araçtan çıkmayan yetkililer, 'ÇED toplantısı yapılamadı' şeklinde tutanak tuttu. Tutanağı 'kendi rızamızla imzalamadık' itirazında bulunan ÇED yetkilisi tutanağı aracında değiştirmek isteyince halkın yoğun tepkisiyle karşılaştı. Tepkilerden sonra geri adım atan yetkililer belirtilen yer ve saatte bilgilendirme yapılamadığı şeklinde tutanak tuttu.
 

www.evrensel.net