Eski Rus büyükelçisi: Rus diplomatlar adeta korumasız

Eski Rus büyükelçisi: Rus diplomatlar adeta korumasız

Rusya’nın eski Tokyo Büyükelçisi  Aleksander Panov, yurt dışında görev yapan Rus diplomatlarının "adeta savunmasız" olduğunu söyledi.

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’ün katledilmesi olayı bağlamında yabancı misyonlara yönelik güvenlik önlemleri meselesi tartışılmaya devam ederken Rusya’nın eski Tokyo Büyükelçisi  Aleksander Panov, yurt dışında görev yapan Rus diplomatlarının büyükelçilik yerleşkeleri dışında "adeta savunmasız" olduğunu söyledi.

Moscow Times gazetesine göre, Norveç ve Güney Kore büyükelçisi olarak da görev yapmış olan Panov’un Rus medyasına verdiği demeçte Rus diplomatlarının görev yaptıkları ülkelerde seyahat ettikleri adeta korumasız olduklarını savunurken “Genel olarak evsahibi ülke, diplomatik misyonların ve personelin korumasını sağlıyor. Büyükelçiliğin dış çevresi de, genellikle, yerel polis ve güvenlik servislerinin yardımı ile korunuyor ancak ben kentin içine gittiğimde veya ülkede sehayat ettiğimde hiçbir korumam yoktu” şeklinde konuştu.

Rusya Dışişleri Bakanlığının evsahibi ülkede sadece “olağanüstü koşullarda ek polis korumasını talep edebildiğini” söyleyen Panov, “özel güvenlikçilerin de zaten ev sahipi ülkede silah taşıma hakları yok bu nedenle ki bu da bir çözüm değil” dedi. (ANKA) 
 

www.evrensel.net