21 Aralık 2016 06:22

Suikastın anatomisi

İhsan Çaralan, Aydın Çubukçu, Fatih Polat, Sinan Birdal, Kamil Tekin Sürek ve Erol Aral Büyükelçi suikastını yazdı.

Paylaş

Evrensel yazarları, Rusya Büyükelçisi Andrey Karlov’un, Polis Mevlüt Mert Altıntaş tarafından öldürülmesinin arkasındaki politik zemini yazdı. Altıntaş’ın kullandığı ifadelerin de gösterdiği gibi, bu eylem iktidarın dış ve iç politikası ile ‘seferberlik’ söyleminden bağımsız olarak anlaşılamaz.

SUİKASTA, ‘GERÇEK OLAMAYACAK KADAR MÜKEMMEL’ AÇIKLAMA

"Hükümet-Erdoğan cephesi, Karlov suikastının El Nusra’ya bulaşmaması için canhıraş bir gayret sergiliyor. Ki, bundan böyle de bu çizgide yürüyecekleri anlaşılıyor."

İhsan Çaralan’ın yazısını okumak için tıklayın.

PROVOKASYON İHTİYACIYLA YAŞAMAK

İktidarın  provokasyon kavramını kullanmaya şiddetle ihtiyacı var. Sürekli gerilim, sürekli kuşku ve tedirginlik altında yaşayan bir toplumu yönetmek, ona her türlü akıl ve yasa dışı uygulamayı kabul ettirmek kolaydır. Provokasyonsuz yaşayamamak, provokatörlerin fıtratıdır.

Aydın Çubukçu’nun yazısını okumak için tıklayın.

BİR SUİKASTIN POLİTİK ANATOMİSİ

12 Eylül’den sonra resmi devlet politikası olarak benimsenen ‘Türk-İslamcılık’, devletin güvenlik kurumlarındaki kadrolaşmanın çimentosu sayılmıştır. AKP iktidarı ile de, bu kadrolaşma eğiliminin İslami yönü güçlenmek üzere sürdürüldüğü sır değil. Mevlüt Mert Altıntaş da, bu politikanın elverişli ikliminde kendine polis teşkilatı içinde kolaylıkla yer bulmuş bir isimdir. Altıntaş’ın ‘Halep’i unutmayız’, ‘Suriye’yi unutmayız’ vurguları ise, siyasal iktidarın Suriye ve Halep politikasından bağımsız okunamaz.

Fatih Polat’ın yazısını okumak için tıklayın.

KARLOV SUİKASTI ÜZERİNE

Suikastçının attığı slogan yıllardır Suriye’deki savaşa ilişkin cihatçı bir propagandanın işlediği kitleleri hedef alıyor. Bu da mı FETÖ’nün işi? Ankara Rusya’yla anlaştı tamam ama vekiller, örneğin el Nusra buna uymak mecburiyetinde mi? Bugüne kadar kitleleri cihada seferber edenler şimdiki diplomatik çarkları bu kitlelere anlatma zorluğu çekecekler.

Sinan Birdal’ın yazısını okumak için tıklayın.

BÜYÜKELÇİ SUİKASTI

AKP Hükümetinin Rusya ile Halep ve Suriye üzerine pazarlık yaptığı, ABD ve AB’nin mesafeli tutumuna karşı Rusya’ya doğru açılma çabaları sarf ettiği bugünlerde Büyükelçi suikastı ellerini zayıflattı. Şimdi alacaklarına karşı daha çok verecekler.

Kamil Tekin Sürek’in yazısını okumak için tıklayın.

SUİKASTIN KASTI

Suikastçının ‘İslamcı/cihatçı’ kimliği taşıyamayacağı kanıtlanmaya çalışıldı… İlk şaşkınlık evresi yalap şalap yorumlarla geçiştirildi… Ve evet nihayet aranan ikna edici fail bulundu: “FETÖ…” İletişim bilimcilerinin terimiyle “çerçevelenen” “Fail FETÖ” hızla dolaşıma sokuldu…

Erol Aral, suikastın medyaya nasıl yansıdığını yazdı, okumak için tıklayın.

(HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Yeni yıl geliyor ama hayaller asgari

SONRAKİ HABER

"Çocuklarımın yüzüne bakabilmek istiyorum"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa