Kayseri’de saldırılar ve işçi örgütleri...

Kayseri’de saldırılar ve işçi örgütleri...

Boydak'ta çalışan bir işçi Kayseri'de yaşanan bombalı saldırı sonrasında DİSK ve EMEP binasına yapılan saldırıları yazdı.

Boydak İşçisi
Kayseri

Merhabalar ben Boydak işçisiyim. İlimizde bombalı bir saldırı gerçekleşti. Öncelikle hepimizin başı sağ olsun. İnsan ölümüne neden olan tüm eylemleri nefretle kınıyorum. 

Aklıma takılan bazı konular olması nedeniyle mektup yazıyorum. Öncelikle biliyorsunuz ki, OHAL ilan edildi. İlan edilişinin ardından Hayatın Sesi TV gibi birçok kanal kapatıldı, gazeteler susturuldu, milletvekilleri tutuklandı. Her gün yeni bir uygulama... Ama her nasıl oluyorsa böylesi ortamlarda bombalar patlayabiliyor. Bildiri dağıttığı için insanlara gözaltı yapan polisler, bombalı araçları neden tespit edemiyor? “İstihbarat zayıf” diyorlar yoksa istihbarat sadece demokrasi, işçi mücadelesi verenlere karşı mı kullanılıyor? 

Acaba OHAL, sadece belli parti ve sendikalara mı uygulanıyor? Mesela OHAL’de yürüyüş yasakları yapılıyor da sendika, parti binalarını basanlar, nasıl bu kadar rahat hareket ediyor? OHAL olsun demiyorum ama OHAL kararını anlamak için soruyorum. 

DİSK’E SALDIRANLARIN AMACI NEDİR?

Gece vardiyasının ardından DİSK binasına geldim. İşçilerin aidatlarıyla kurulan, işçileri temsil eden bir binaya. Saldırı olmuş masalar kırılmış, kitaplar yakılmış, Abdullah Baştürk’ün fotoğrafları yerlere atılmış. 

Öncelikle soruyorum, bu saldırıyı yapanlar hangi akla hizmet yapmıştır? 

İşçilerin sendikasına saldırı yapmakla, teröre nasıl karşı çıkılıyor? 

Kitapları yakmak, nasıl bir korkunun sonucudur ve terörle ne alakası vardır? 

Çiçeklerden birini kökünden ayırarak sökmüşsünüz, bu durumun terörle ne ilgisi var? 

Bu sorulara gerçekten herkes tarafından cevap verilmesini istiyorum. Bu sorulara cevap verilirse saldırının saçmalığı daha iyi anlaşılır. 

EMEP’E SALDIRANLAR, İŞÇİYE SALDIRMIŞTIR!

DİSK binasıyla karşı karşıya bulunan EMEP’e de saldırı oldu. EMEP, Kayseri’de önemli fabrikaları sendika çalışmasına kazanmış bir parti.

Ne zaman Kayseri’de işçi direnişi olsa onun emeği olduğunu söyleyebiliriz. EMEP’e saldırmakla işçilere onların mücadelesine saldırdığınızın farkında mısınız? 

EMEP’e saldırmakla kardeşliğe saldırdığınızın farkında mısınız?

Sonuç olarak yapılan bombalı saldırıyı yeniden lanetliyorum. Ama bu sorulara da cevap arıyor olacağım. Parti binalarına ve sendikaya saldıranların, bombalı araçtan farkı yoktur. Size atacağım fotoğraflardan da bunu anlarsınız.

www.evrensel.net