Aşvak Abbas: ABD cihatçıları tek isimde birleştirebilir

Aşvak Abbas: ABD cihatçıları tek isimde birleştirebilir

Suriyeli Milletvekili Aşvak Abbas, ABD’nin el Nusra’yı koruyabileceğini ve militanlarla ılımlı muhaliflerle tek isimde birleştirebileceğini söyledi.

Sputnik’in sorularını yanıtlayan Abbas, “BM Suriye Özel Temsilcisi Stefan de Mistura, İdlib’in de ikinci bir Halep’e dönüşebileceği görüşünde. Sizce bu mümkün mü?” sorusunu şöyle yanıtladı: “Öncelikle Halep’te olanların (Kontrolün Suriye ordusuna geçmesi) çok önemli olduğunu belirtmek istiyorum. Bu yalnızca bir askeri zafer değil, bunu Suriye krizinin çözümünde yeni bir aşama olarak görüyoruz. İstikrarın getirilmesi için artık daha fazla şansımız var. Batı’nın militanlara yönelik silah ve para yardımına denk bir cevap vermemiz gerekiyordu. Avrupalı politikacılar artık daha uysal olacak. De Mistura’ya gelince… Bu tartışmalı açıklamalar alışıldık hale geldi. Başta militanların İdlib’e ilerletilmesini destekliyordu, kendisini de bu amaçla kurban etmeye ve terörist saflarının önünde gitmeye hazırdı. Şimdi de İdlib’le ilgili endişelerinden söz ediyor. Ayrıca burada BMGK’nin terör örgütü olarak tanımladığı el Nusra’nın olduğunu da biliyoruz. Yani kimse İdlib’tekilerin ılımlı muhalif olduğunu söyleyemeyecek ve Halep’teki gibi uluslararası hukuka yönelik spekülasyon gerçekleştiremeyecek.”

Abbas konuşmasında ayrıca “ABD, İdlib’de el Nusra’yı uluslararası düzeyde koruyacak mı? Ben bunun olacağına inanıyorum. ABD yakında, silahlı ve ılımlı muhalifleri tek bir grup olarak görüp tek bir isimde birleştirecek” ifadelerini de kullandı. 

‘MİLİTANLAR TÜRK ARAÇLARINDAYDI’

Abbas “Halep’ten ayrılan militanlar Türkiye’ye gidebilir mi?” sorusuna ise “Size bu konuda gerçekleri söyleyeceğim, kendi düşüncelerimi değil. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Halep’ten ayrılan militanları kabul etmeye hazır olduğunu söyledi. Militanların Türk araçlarında olduğu fotoğraflar gördük. Türkiye’ye götürülüyor olmalılar. Orada Suriye’de yeni saldırılar için eğitilecekler. Türklerin insani amaçlarla hareket ettiğini düşünmüyorum. Bunlar gelecekle ilgili planlar” dedi. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net