Obama'dan okyanusta petrol ve doğal gaz sondajı yasağı

Obama'dan okyanusta petrol ve doğal gaz sondajı yasağı

Obama yönetimi, Kuzey Buz Denizi ve Atlantik Okyanusu kıyılarında petrol ve doğal gaz faaliyetlerini yasakladı.

ABD Başkanı Barack Obama, Kuzey Buz Denizi ve Atlantik Okyanusu kıyılarında petrol ve doğal gaz arama-sondaj faaliyetlerini yasakladı.

New York Times'ın haberinde bu hamle, Obama yönetiminin, bir sonraki başkan Donald Trump'ın kolayca geri çeviremeyeceği bir çevre yönetimi mirası bırakma çabası olarak nitelendirildi.

Beyaz Saray açıklamasında Kuzey Buz Denizi'nde yer alan Chukchi ve Beaufort denizlerinin büyük bölümünün ve Atlantik kıyılarındaki 31 alanın petrol ve doğal gaz arama-üretim faaliyetlerine 'süresiz kapalı' olacağı bildirildi.

Açıklamada ayrıca, Kanada Başbakanı Justin Trudeau'nun da Kanada'nın kutup bölgelerinde bulunan bölgelerin büyük kısmını petrol ve doğal gaz faaliyetlerine 'süresiz kapalı' olarak belirlediği ifade edildi. Kutup bölgelerinde çevreyi ve doğal hayatı korumak için ABD-Kanada arasında çeşitli iş birlikleri ve ortak projeler yapılacağı vurgulanan açıklamada, her iki ülkenin kutuplarda 'ağır akaryakıt' kullanımının da kademeli azaltılacağını destekleyeceği bilgisi paylaşıldı. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net
ETİKETLER ABDBarack Obama