Güney Kore'de füzyon reaktörü çalışma süresi rekoru kırdı

Güney Kore'de füzyon reaktörü çalışma süresi rekoru kırdı

Güney Kore'de bulunan KSTAR nükleer füzyon reaktörü plazmayı 70 saniye buyunca aktif tutarak yeni bir rekora imza attı.

Füzyon reaktörleri dünyanın hızla artan enerji ihtiyacını karşılamak için teorik olarak kullanılabilir bir teknoloji. Temel çalışma prensibinde yıldızlarda devasa kütlelerinin oluşturduğu çekim kuvvetinden dolayı doğal olarak gerçekleşen füzyon tepkimelerini taklit etmek yatıyor. Proje iki hafif elementin birleştirilerek daha ağır bir element oluşturulması sürecinde açığa çıkan yüksek miktardaki enerjiyi verimli olarak kullanmayı hedefliyor. Sonuç ucuz ve neredeyse sınırsız enerji. Teoride başarılı olan bu teknoloji pratikte hala kullanılabilir olmaktan çok uzak.

  • KSTAR-Korean Superconducting Tokamak Advanced Research

Karşılaşılan problemlerden en büyüğü tepkimeyi gerçekleştiren süper sıcak plazmanın kontrol edilebilir olmaması. Reaktörler bu plazmayı ancak çok kısa sürelerde üretip kullanılabilir halde tutabiliyor. Nedeni bu işlemin çok fazla enerjiye ihtiyaç duyması. Güney Kore’deki KSTAR (Korean Superconducting Tokamak Advanced Research) nükleer füzyon reaktörü bu konuda yeni bir rekora imza attı. KSTAR reaktörü plazmayı 70 saniye canlı tutarak 2015'te en son kırılmış olan rekoru 15 saniye geliştirdi. Bu sonuç nükleer füzyon reaktörlerinin pratikte kullanılabilir olmasına dair umutları canlı tutmaya yetiyor. Çoğu reaktör plazmayı yalnızca birkaç saniye canlı tutabilirken 1 dakikayı aşmak ciddi bir başarı olarak nitelendiriliyor.

Güney Koreli bilim insanları son deneyde elde ettikleri verileri kullanarak K-DEMO adlı yeni bir reaktör tasarımına başladılar. Tasarım tamamlandığında daha büyük ilerleme kaydedilmesi hedefleniyor. (HABER MERKEZİ)

Son Düzenlenme Tarihi: 21 Aralık 2016 02:09
www.evrensel.net