01 Haziran 2012 21:43

‘Hepimiz Metiniz, hepimiz eşkıyayız’

METİN Lokumcu, İzmir, Ankara, Balıkesir ve Eskişehir’de kitlesel eylemlerle anıldı. Polisin biber gazlı saldırısı sonrası fenalaşarak yaşamını yitiren Lokumcu’yu ananlara ise polis Eskişehir’de biber gazıyla saldırdı.ESKİŞEHİR“Adalet için, demokrasi için, özgürlük için; eşkıyalar AKP’den hesap so

‘Hepimiz Metiniz, hepimiz eşkıyayız’

Paylaş

ESKİŞEHİR

“Adalet için, demokrasi için, özgürlük için; eşkıyalar AKP’den hesap soracak” pankartı altında, AKP Eskişehir il binasına yürümek isteyen EMEP, BDP, ÖDP, ESP, Halkevleri, EHP ve TKP üyelerine polis müdahale etti. Müdahale de çok sayıda kişi gazdan etkilendi.

İZMİR

İzmir’de bir araya gelen KESK, DİSK, TMMOB, ÖDP, EMEP, TKP ve Halkevleri üyeleri, “Hepimiz Metin Lokumcuyuz, hepimiz eşkıyayız” sloganları ile AKP il binası önüne yürüdü. Burada yapılan açıklamada Lokumcu’nun katillerinin halen yargı önüne çıkarılmaması protesto edildi.

ANKARA

Lokumcu’yu anan yüzlerce Ankaralı, AKP il binasına yürüdü. Yürüyüşte grev yasağına karşı mücadele eden havayolu işçilerine destek pankartları da açıldı.

“Ankara Emek ve Demokrasi Güçleri” yazılı pankart arkasında KESK, TMMOB, ÖDP, SDP, EMEP, TKP ve Halkevleri üyeleri birlikte yürüdü.

İl binası önünde konuşan KESK Ankara Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Mevlüt Çakmak, Lokumcu’nun HES’lere karşı mücadele eden köylülerin, hakları için direnen emekçilerin mücadelesinin cesareti haline geldiğini söyledi. Çakmak, “Şimdi memleketi AKP’den ve sömürücülerden kurtarmak için Metin olmanın tam zamanıdır” dedi.

İSTANBUL

AKP Şişli ilçe binasına yürüyen HDK, BDP, EMEP, ÖDP, ESP, EHP, Halkevleri, Karadeniz İsyandadır Platformu, Munzur Çevre Derneği, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Laz Kültür Derneği, DİSK, KESK ve İstanbul Tabip Odası üyeleri sık sık, “Lokumcu’nun katili AKP’nin polisi” sloganı attı. Burada yapılan ortak açıklamayı okuyan Nazmi Algan, “Lokumcu’nun hesabını sermayeden ve AKP iktidarından soracağız” dedi.

BALIKESİR

Eski Kurtdereli Vergi Dairesi önünde yapılan açıklamaya ÖDP, Gençlik Muhalefeti, Öğrenci Kolektifi, KESK, EMEP, CHP ve TKP katıldı. Açıklamaya katılanlar, Lokumcu gibi doğayı katleden HES’lere karşı mücadele etmeye devam edeceklerini ifade etti. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Sinan Cemgil mezarı başında anıldı

SONRAKİ HABER

Ekrem İmamoğlu’dan belediyenin veri tabanını inceleme talimatı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa