Dinlenenler değil dinleyenler mağdur olmuş(!)

Dinlenenler değil dinleyenler mağdur olmuş(!)

Antalya’da yasadışı dinleme yapan polisler hakkında açılan davada sanıklar savunma yaptı: Dinlenenler değil, asıl biz mağdur olduk.

Antalya'da 2009 ile 2013 yılları arasında 130 kişinin yasadışı yöntemlerle dinlendiği iddiasıyla eski istihbaratçı polisler hakkında açılan davanın 16'ncı duruşmasında suçlamaları kabul etmeyen sanıklar, telefonları dinlenen kişilerin bu dinlemelerden dolayı mağdur olmadığını, asıl mağdurun kendileri olduğunu ileri sürdü.

Antalya 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın 16'ncı duruşmasında halen bu suçtan Antalya L tipi cezaevinde tutuklu bulunan Şenol Oral, Gökhan Tayuk ile Sunal Sevindik hazır bulundu. Aynı suçtan Burdur E tipi cezaevinde tutuklu bulunan Erol Çomak ile bir başka suçtan İzmir 2 Nolu T tipi cezaevinde tutuklu Yavuz Bölek ise duruşmaya SEGBİS üzerinden bulundukları ilden katıldı.

HALEN DÖRT SANIK FİRARDA

Haklarında yakalama kararı çıkartılan sanıklardan Rüştü Çetinkasap ile Erol Çomak'ın yakalama emirlerinin infaz edilip savunmalarının alındığı anlaşılan 16'ıncı duruşmada, buna karşılık İsa Yıldırım, Mehmet Fatih Baştuğ, Asim Demirel ile Bülent Elaldı hakkında yakalama emrinin ise infaz edilemediği görüldü.

TUTUKLAMAYLA MAĞDUR EDİLMİŞLER!

Sanıklardan Sunal istihbarat amaçlı dinlemelerin deşifre edilmesinin suç olduğunu belirterek, “Bu dinlemeler hiçbir şekilde menfaat temin etmek için kullanılmamıştır. Kimse mağdur edilmemiştir. Bu nedenle herhangi bir suç unsuru yoktur. Bir yıldır suçsuz yere tutukluyum. Benimle birlikte ailem de mağdur olmuştur” iddiasında bulundu.

Sanıklardan Gökhan Tayuk da dinlemeleri hiçbir zaman kötü niyetli kullanmadıklarını ve bu dinlemelerden hiçbir menfaat temin etmediklerini ileri sürdü. “Dinlemelerden dolayı kimse mağdur olmamıştır” iddiasında bulunan Tayuk, telefonları farklı isimlerle ve sıfatlarla dinlenen kişilerle ilgili olarak da “Hatalar sadece şekli usul hatalarıdır. Herhangi bir suç oluşturmaz. Bugün de aynı usulle istihbarat amaçlı dinlemeler yapılmaktadır. Tutuklanmam nedeniyle ailemin psikolojisi bozuldu. Tutuklu kalmam benim ve ailem için telafisi güç sorunlar doğacaktır” diyerek tahliye talebinde bulundu.

Halen bir başka suçtan Antalya'da tutuklu Mehmet Kara ile Süleyman Çark ve Kırşehir'de tutuklu Ali Koçak'ın önümüzdeki duruşmada hazır edilmesine karar veren mahkeme, sanıklardan Yavuz Bölek'in de tutuklanmasına karar verip duruşmayı erteledi. (DHA)

Son Düzenlenme Tarihi: 20 Aralık 2016 20:19
www.evrensel.net