İHD-TİHV: İlgili bakanlar istifa etmeli

İHD-TİHV: İlgili bakanlar istifa etmeli

İnsan hakları örgütleri Andrey Karlov suikastında hükümetin ilgili bakanlarının siyasal sorumluluğu gereği istifa etmesi gerektiği vurguladı. 

İnsan Hakları Derneği ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikastına ilişkin ortak açıklama yaptı. Rus Büyükelçi Karlov'un Ankara’da uğradığı suikast sonucu yaşamını yitirdiği ve katilin Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı çevik kuvvet şube müdürlüğü polislerinden Mevlut Mert Altıntaş olduğu belirtilen açıklamada, Rusya Federasyonu’na ve Rusya halklarına başsağlığı dilendi.

Bir devlet görevlisinin böyle bir suikastı gerçekleştirmiş olmasının toplumda ciddi kaygılar yarattığına dikkat çekilen açıklamada, “Bu suikast Türkiye’de devlet içerisindeki çete yapılanmalarının aktif bir şekilde faaliyetlerini yürüttüklerini göstermektedir. Türkiye’deki cezasızlık politikası ve devlet içinde gerçek bir arınmanın gerçekleştirilmemiş olması Türkiye vatandaşları kadar Türkiye’de yaşayan herkesin can güvenliğinin tehlikede olduğunu göstermektedir. Suikastçının eylemden sonra sarf ettiği sözler, Türkiye’nin ülke içinde ve dışında yürüttüğü savaş politikalarının bir kez daha sorgulanması gerektiğini ortaya koymaktadır. Bu politikalar sonucu Türkiye’nin cihatçı örgütlerin açık sahası haline getirilmesinin bedellerini ağır bir şekilde ödemeye devam ediyoruz” denildi.

KATİL NEDEN SAĞ YAKAL(A)NAMADI?

Son dönemde en doğal insani seslerin üzerini örtecek düzeyde şiddet dilinin gündelik hayatı kuşattığına dikkat çekilen açıklamada, bunun insan hakları savunucularının kaygılarını daha da arttırdığı ifade edildi. Açıklamada Karlov suikastının siyasi bir cinayet olduğu belirtilerek şu taleplerde bulunuldu. 

* Konu ile ilgili olarak etkili soruşturma yürütülmeli, suikast bir an önce aydınlatılarak sorumlular yargı önüne çıkarılmalı, soruşturma makamları, ilgililere ve topluma zamanında ve doğru bilgi vermelidir.

* Katilin neden sağ olarak yakalan(a)madığı kamuoyuna açıklanmalıdır.

* Hakikatin üstünü örtmekten başka bir amaca hizmet etmeyen, insanların hakikati bilme hakkını engelleyen, keyfi ve hukuksuz yayın yasakları uygulamasından vazgeçilmelidir.

* Hükümetin ilgili bakanlarının siyasal sorumluluğu gereği istifa etmesi gerektiği hususunu ise bir kez daha kamuoyu vicdanına havale ediyoruz. (Ankara/EVRENSEL)
 

Son Düzenlenme Tarihi: 20 Aralık 2016 14:14
www.evrensel.net