Kanser hastası Mesude Pehlivan'ın tedavisi engelleniyor

Kanser hastası Mesude Pehlivan'ın tedavisi engelleniyor

'Hayata Dönüş' operasyonunda atılan kimyasal gazların etkisiyle kansere yakalanan Mesude Pehlivan'ın Silivri 9 No'lu Cezaevi'nde tedavisi engelleniyor

Kamuoyunda, "Hayata Dönüş" operasyonu olarak bilinen 19 Aralık 2000 yılındaki cezaevlerine yönelik gerçekleştirilen operasyonlar kapsamında Bayrampaşa Cezaevi'nde bulunan Mesude Pehlivan, atılan kimyasal gazların etkisi ile kansere yakalandı. Pehlivan, yaklaşık 2 yıldır, Samatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde kanser tedavisi gördüğü sırada 3 ay önce Bakırköy Kapalı Kadın Cezaevi'nden Silivri 9 'Cezaevi'ne sevk edildi. Silivri'ye gelmesinin ardından Cezaevi Müdürlüğü tarafından "araç yok", " personel eksik", "sevkler yoğun" gerekçeleri ile tedavisi yarım kaldı. Pehlivan'ın ailesi ve arkadaşlarının aktarımına göre; hastalığı gittikçe ilerlerken ölüm seviyesine yaklaşıyor. Yine, direnç gücünü yükseltmesi için sağlıklı beslenmesi gereken Pehlivan'ın cezaevinde çıkan yemeklerinin karnını dahi doyurmadığı ortaya çıktı. 

'MESUDE HER AN ÖLEBİLİR'

Silivri Cezaevi'nde 3 ay tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakılan Yıldız Keskin, tutuklu kaldığı süreçte Pehlivan'ın yanında kalanlardan. Pehlivan'ın yan hücresinde kalan Keskin, tedavi hakkının keyfi olarak Cezaevi Müdürlüğü tarafından engellendiğine şahit olduğunu anlattı. Cezaevinde kaldıkları süre boyunca sık sık işkenceye maruz kaldıklarını söyleyen Keskin, "Mesude kanser hastası ve Silivri'ye gittiğinden bu yana tedavisi yarım kaldı. Eğer tedavisi yapılmaz ise ölebilir. Bir an önce tedavisinin devam edilmesi gerekiyor" dedi. Pehlivan'ın "kür tedavisi" gördüğünü dile getiren Keskin, iğnelerinin günlük ve aksatılmadan da yapılması gerektiğini belirtti. 

'TEDAVİSİ KEYFİ ŞEKİLDE ENGELLENİYOR'

Pehlivan'a yapılan iğnelerin 30'ar dakika ara ile yapılan türden olduğunu ve iğnelerin yapıldığı anda hareketsiz kalması gerektiğini belirten Keskin, cezaevi yetkililerinin ise Pehlivan için "Eğer kendi başına görüşe çıkıyor ise kendi başına revire de gelebilir, iğne olmak istiyorsa hücrede değil revire gelsin" dediklerini ifade etti. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın, "Türkiye ceza ve tutukevlerinde, kötü muamele de işkence de yoktur. Bunun aksini söyleyenler, iddialarını ispat etmezlerse müfteridirler" sözlerini hatırlatan Keskin, "İşkence Silivri 9 No'lu cezaevinde bana yapıldı. Şu anda da Mesude'ye yapılıyor" dedi. Pehlivan'ın tedavisinin yarım kaldığını söyleyen Keskin, "Mesude'nin tedavisi keyfi bir şekilde engelleniyor" diyerek tedavinin derhal başlaması gerektiğini dile getirdi. 

'19 ARALIK DEVAM EDİYOR'

Tutuklu ve Hükümlü Yakınları Aileleri ile Dayanışma Derneği (TAYAD) üyesi Fahrettin Keskin de, 19 Aralık cezaevi katliamının bugün devam ettiğini söyledi. Daha önce Adalet Bakanlığı'ndan aldıkları randevuları olmasına rağmen polis tarafından engellendiğini de hatırlatan Keskin, yaşanan hukuksuzluğun derhal son bulmasını ve Pehlivan'ın serbest bırakılmasını talep etti. 

Öte yandan, Pehlivan'ın serbest bırakılması için Change.org üzerinden imza kampanyası başlatıldı. (DİHABER)
 

www.evrensel.net