IMF Başkanı Christine Lagarde şuçlu bulundu

IMF Başkanı Christine Lagarde şuçlu bulundu

IMF Başkanı Christine Lagarde Fransa Maliye Bakanı olarak görev yaptığı dönemde yolsuzluğa göz yumduğu şuçlamasıyla yargılandığı davada suçlu bulundu.

Christine Lagarde'ın 2008 yılında Adidas'ın eski sahibi Fransız işadamı Bernard Tapie'ye devlet bütçesinden 404 milyon euroluk tazminat ödenmesine göz yumduğu gerekçesiyle ihmalkarlıktan suçlu bulundu. Fakat Christine Lagarde herhangi bir ceza almadı. Bir yıl hapis ve 15 bin avro para cezası istemiyle yargılanan Legrade'ın avukatı suçlamalara itiraz etti ve kararı temyize götüreceklerini belirtti.

Paris Mahkemesi, temmuz'da aldığı kararda, IMF Başkanı Lagarde'ın, Fransa'da Maliye Bakanı olarak görev yaptığı dönemde ünlü iş adamı Bernard Tapie davasında usulsüzlük yaptığı gerekçesiyle Cumhuriyet Adalet Mahkemesinde yargılanmasına onay vermişti. Lagarde, suçlu bulunması halinde bir yıla kadar hapis ve 15 bin avroya kadar para cezasına çarptırılması bekleniyordu. Yargıtay, 30 Haziran'da aldığı kararda, Adidas'ın eski sahibi Bernard Tapie'nin devletten 1 milyar euro tazminat talebini reddetmiş ve kendisinin devlete 404 milyon euronun geri ödemesini kararlaştırmıştı.(DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net