Myanmar’da ‘tecavüz ve işkence’ raporu

Myanmar’da ‘tecavüz ve işkence’ raporu

Uluslararası Af Örgütü hazırladığı raporda, Myanmar Ordusunun sivillere tecavüz, işkence ve yağma yaptığını belirtti.

İnsan hakları kuruluşu olan Uluslararası Af Örgütü, Arakanlı Müslümanlara yönelik şiddet olayları iddialarının ardından Myanmar ordusunun “İnsanlığa karşı suç işliyor olabileceğini” söyledi. Af Örgütünün raporunda Myanmar Ordusu sivillere tecavüz, işkence ve yağmayla suçlanıyor. BBC’nin haberine göre ordu ise katliam iddialarını reddediyor ve Rakhine eyaletinde “terörle mücadele” operasyonları yürüttüğünü savunuyor.

Rakhine eyaletindeki şiddet olaylarına dair haberler, ordunun geçen ekimde bölgede operasyon başlatmasının ardından gelmeye başlamıştı.

Operasyon, Af Örgütünün büyük ölçüde Arakanlı Müslümanlardan oluştuğunu söylediği bir grubun, sınır polisine saldırmasının ardından başlatıldı.

HÜKÜMET BM’Yİ GÖZLEM İÇİN ÇAĞIRDI

Geçen ay bir Birleşmiş Milletler yetkilisi, Myanmar’ın “etnik temizlik” yaptığını söylerken, İnsan Hakları İzleme Örgütü yok edilen köylerin uydu görüntülerini yayımlamıştı.

Af Örgütünün raporunda, rastgele cinayetler, keyfi tutuklamalar ve gözaltılar, işkence, yağma ile 1200 ev, okul ve cami gibi diğer binaların ateşe verilmesinden söz ediliyor.

Durumu “insani bir felaket” diye niteleyen Af Örgütü, ordunun eylemlerini “Kuzeydeki Hükümetin bölgede gazetecilerin çalışmasını engellemesi nedeniyle, son çatışmalarda kaç kişinin öldüğü bilinmiyor.

Öte yandan Myanmar hükümeti ise Eski BM Genel Sekreteri Kofi Annan liderliğinde bir uluslararası danışma heyetini bölgedeki durumu değerlendirmeleri için davet etti.

Arakan Müslümanları, Budistlerin çoğunlukta yaşadığı Myanmar’da yasa dışı göçmen olarak görülüyor. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net