Çin ve Norveç barıştı

Çin ve Norveç barıştı

Çin ve Norveç arasında Çinli insan hakları savunucu Liu Şiaobo nedeniyle yaşanan diplomatik kriz 6 yılın ardından aşıldı.

Norveç Nobel Komitesi’nin 2010 yılında Çinli insan hakları savunucu Liu Şiaobo’ye Nobel Barış Ödülü vermesiyle Norveç ve Çin arasında çıkan ve 6 yıl süren anlaşmazlık sona erdi. İki ülke arasında yapılan görüşmelerden sonra bu gün itibariyle politik ve diplomatik ilişkilerin normalleşmesi kararı alındı.

Nobel Komitesi’nin 2010 yılı Nobel Barış Ödülü’nü “Çin’de temel insan hakları uğruna verdiği ve uzun mücadele”den dolayı Liu’ye vermesine Çin tepki göstermiş ve Norveç Büyükelçisi’ni Dışişleri Bakanlığı’na çağırmıştı.

Çin, daha sonra Norveç ile olan politik ve diplomatik ilişkilerini askıya almıştı. Çin’in bu tutumu, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkileri de olumsuz etkilemiş, örneğin balkı vb. ürünler ihraç eden Norveç firmaları büyük sorunlarla karşı karşıya kalmışlardı.

Norveç Başbakanı Erna Solberg, parlamentodaki konuşmasında Norveç’in 2010 yılından beri Çin’le siyasi ilişkisinin olmadığını, bugün, iki ülke tarafından yapılan ortak açıklamayla Çin ile Norveç’in ilişkilerin normalleştiğini açıkladı.

Norveç Dışişleri Bakanı Borge Brende de, programında bulunmamasına karşın bugün Çin’e gitti. Brende’nin iki ülke arasındaki serbest ticaret anlaşmasını Çin Başbakanı ve Dışişleri Bakanı ile konuştuğu belirtildi. (Stockholm/EVRENSEL)

www.evrensel.net