Petrol fiyatları doğal gazı da etkileyecek 

Petrol fiyatları doğal gazı da etkileyecek 

Rus enerji şirketi Gazprom, artan petrol fiyatlarının doğalgazı da etkileyeceğini açıkladı.

Rus enerji şirketi Gazprom’un İcra Komitesi Başkanı Aleksey Miller, petrol fiyatlarında yaşanan artışın, doğal gaz fiyatlarına da yansıyacağını açıkladı. 

borsatek.com’un haberine göre Rus devlet kanalı Rossiya 24’e değerlendirmelerde bulunan Miller, petrol sektöründe son dönemde alınan kararların, doğal gaz fiyatlarında da artışa neden olacağını söyledi. Gelecek yılın ilk çeyreğinde Avrupa’ya ihraç edecekleri doğal gaz fiyatının, 2016’ya göre daha yüksek olacağını bildiren Miller, “Son yıllarda, spot piyasada gaz fiyatları, kontrat fiyatlarından daha yüksekti. Petrol fiyatlarındaki yükselişle birlikte kontratlı gaz fiyatlarında da yukarı yönlü bir trend başladı. Petrol fiyatlarında yaşanan yukarı yönlü trend, doğal gaz fiyatlarına da yansıyacak” dedi. 

TÜRKİYE’DE DE ARTAR MI?

Ukrayna üzerinden Avrupa’ya gönderilen doğal gaz konusunu da değerlendiren Miller, gelecek kış döneminde bu yoldan yapılan doğal gaz sevkiyatıyla ilgili önemli risklerin bulunduğunu belirtti. Avrupa, doğal gaz ihtiyacının yaklaşık yüzde 15’ini, Türkiye’de yaklaşık yüzde 30’unu Ukrayna üzerinden gelen boru hatlarıyla Rusya’dan ithal ediyor. Doğal gaz ihtiyacının yüzde 30’unu Rusya’dan ithal eden Türkiye’de, fiyatların zamlanıp zamlanmayacağıyla ilgili Enerji Bakanlığı’ndan henüz bir açıklama yapılmadı. (EKONOMİ SERVİSİ)

www.evrensel.net